تاثیر استرس بر سلامت مو

تاثیر استرس بر سلامت مو

مشکلات افسردگی و اختلالات اضطرابی از جمله بیماری‌های شایع در همه جوامع و دومین علت ناتوانی در بین افراد است. استرس و حملات اضطرابی علاوه بر آسیب‌های روانی، منجر به آسیب‌های مختلف فیزیکی نیز می‌شوند. از جمله این آسیب‌ها درد‌های عضلانی، لرزش دست، افزایش ضربان قلب، افزایش التهاب و آسیب به سلول‌های بدن است. یکی از عوارض استرس ، تاثیر آن بر سفیدی ، ریزش و شفافیت مو های افراد است. در حقیقت یکی از مهم‌ترین علل افزایش ریزش مو در جوامع امروزی، “استرس” و “تنش‌های عصبی” است. از این رو اگر در این دوره مراقبت از مو به صورت مداوم انجام نشود، ممکن است کاهش حجم مو‌ها برای افراد دائمی و ماندگار شود.

تاثیر استرس بر مو شامل موارد زیر است:

  • ریزش مو
  • سفید شدن مو
  • از دست دادن شفافیت مو

۱. افزایش ریزش مو

ریزش مو بر اثر اختلالات اضطرابی با انواع دیگر ریزش موها متفاوت است. به این صورت که شروع آن کاملا ناگهانی بوده و سرعت ریزش مو بسیار بالا می‌رود.

علاوه بر این، این نوع ریزش مو به صورت پراکنده و در همه جای سر رخ می‌دهد. یا به عبارتی معمولا به صورت تکه‌ای و اختصاصا در جلوی سر نمایان نمی‌شود. در این نوع ریزش مو، زمانی شخص متوجه آن می‌شود که درصد بالایی از ریزش اتفاق افتاده است.

 

 

دلایل ریزش مو ناشی از استرس

استرس از چند جهت می‌تواند منجر به ریزش موها شود. یکی از آن‌ها افزایش میزان رادیکال‌های آزاد (مواد سمی) در بدن است. افزایش این مواد سمی در بدن، سبب مرگ سلول‌ها خواهد شد. در نتیجه، این اتفاق ریشه مو‌ها را سست کرده و از رویش مجدد آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

علاوه بر این معمولا درصد زیادی از مو‌ها در فاز رشد هستند و این رشد هر ماه میزان ثابتی دارد. دوره رشد مو معمولا ۲ الی ۳ ماه طول می‌کشد. پس از آن موها به مدت ۳ الی ۴ ماه وارد فاز استراحت می‌شوند. در نهایت ریزش و رویش مجدد مو اتفاق می‌افتد. هنگام استرس شدید، تعداد موی بیش‌تری وارد فاز استراحت می‌شوند، بنابراین مقدار زیادی از موها دچار ریزش خواهند شد.

سومین علت ریزش مو، ناشی از استرس، تغییر هورمون‌ها است. با افزایش استرس، علاوه بر هورمون‌های جنسی، تعادل هورمون‌های دیگر نظیر هورمون‌های تیروییدی نیز از بین می‌رود. این عدم تعادل منجر به سست شدن ریشه مو و افزایش ریزش خواهد شد. ناگفته نماند که این نوع ریزش مو در اثر اختلالات اضطرابی، اغلب برای خانم‌ها رایج است.

برای کنترل ریزش مو در این افراد، قدم اول حفظ آرامش طبیعی با روان درمانی و ورزش است. علاوه بر این استفاده از آنتی اکسیدان‌های قوی از آسیب‌ سلول‌های محرک رویش مو جلوگیری می‌کند. ترکیباتی از ویتامین‌ها و ریز مغذی‌هایی نظیر مواد زیر به رویش مجدد مو کمک می‌کنند:

  • زینک
  • ویتامین ب۷ (بیوتین)
  • ویتامین ب۵ (پانتوتنیک اسید)
  • اسید آمینه متیونین
  • اسید آمینه سیتئین

علاوه بر این استفاده از مکمل منیزیم به تنهایی و یا به همراه ویتامین B6 می‌تواند در حفظ آرامش و کنترل عملکرد سیستم عصبی کمک کننده باشد.

 

۲. تاثیر استرس بر سفید شدن مو

سلول‌های ملانوسیت وظیفه اصلی تولید رنگ‌دانه‌های پوست و مو یا همان ملانین را دارند. ملانین مشتقی از اسید‌آمینه تیروزین و مسئول رنگ‌های مختلف مو و پوست است. در حالت طبیعی به علت روند پیر شدن سلول‌ها، امکان مرگ ملانوسیت‌ها و در نتیجه کاهش رنگدانه‌های مو وجود دارد. در اثر استرس و تنش‌های عصبی، رادیکال‌های آزاد در بدن افزایش یافته و با تهاجم آن‌ها به ملانوسیت‌ها، تولید ملانین‌ها مختل می‌شود. بنابراین موها از رنگ تیره به خاکستری و در نهایت به سفید تبدیل می‌شوند. البته سفید شدن مو در اثر استرس یک واکنش مزمن است و در طولانی مدت اتفاق می‌افتد.

هم‌چنین زمینه ارثی، کمبود ویتامین ب۱۲، بیماری‌های تیروئیدی و بسیاری از موارد دیگر در سفید شدن مو‌ها نقش دارند.

۳. تاثیر استرس بر شفافیت مو

ساختار اصلی مو از ترکیبات پروتئینی است. علاوه بر این ترشح چربی کف سر به براقیت و حفظ سلامت مو کمک می‌کند.اما از طرفی، استرس نیز سبب کاهش میزان ساخت پروتئین‌های مو می‌شود. در نهایت این کاهش پروتئین، منجر به بافت خشن و نازک موها خواهد شد. هم‌چنین با تاثیر بر ترشح چربی کف سر، شفافیت مو را نیز کاهش داده و سلامت آن را به‌خطر می‌اندازد.

بنابراین استرس می‌تواند علاوه بر اثرات زیان بار روانی، بر سلامت طبیعی فرد و هم‌چنین زیبایی آن نیز اثرگذار باشد. با وجود تمام موارد ذکر شده در نکات فوق مسئله قابل توجه دیگر این است که شما چه میزان در انتخاب مناسب شامپوی مو هایتان توانا باشید

پنجشنبه, 20 مرداد,1401
admin

نقطه نظرات کاربران

ثبت نقطه نظرات

شما هم درباره این متن نقطه نظر ثبت کنید