نحوه انتخاب شامپوی مناسب مو

نحوه انتخاب شامپوی مناسب مو

مو یکی از فاکتورهای زیبایی و علاوه بر آن نشان‌دهنده میزان سلامت جسمانی است. بنابراین حفاظت از مو یکی از مهم‌ترین نشانه‌های سلامت ظاهری است. یکی از راه‌های مراقبت از مو، انتخاب شوینده یا همان شامپوی مناسب است. انتخاب شامپوی مناسب بستگی به نوع موها دارد. در صورتی که شامپوی مناسب با نوع مو انتخاب نشود، نمی‌تواند به قدر کافی اثر گذار باشد. هم‌چنین آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای مو حاصل می‌کند. بنابراین شناخت انواع شامپوی مناسب و انواع مو ها از جمله موی خشک ، چرب ، آسیب‌دیده و… اهمیت بسیاری دارد.

شامپوها به‌طور کلی شامل دسته‌بندی زیر هستند:

۱. شامپوی مناسب مو های خشک

این شامپو با فرمولاسیون آبرسان و هم‌چنین برگرداندن ساختار طبیعی مو، در نرمی و براق بودن موها تاثیر‌گذار است. هم‌چنین می‌تواند از شکنندگی مو ها جلوگیری کند. بنابراین یکی از راه‌های درمان خشکی مو ، استفاده از شامپو با پایه مرطوب کننده ارجحیت دارد.

۲. شامپوی مناسب مو های چرب

این دسته از شامپو‌ها خود به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • موی چرب با کف سر چرب
  • موی خشک با کف سر چرب

در هر دو حالت قدم اول کنترل چربی کف سر است. زیرا عدم کنترل چربی کف سر باعث جوش کف سر، آلوده شدن پوست کف سر و در نهایت ریزش موهای سر می‌شود. قدم بعدی اثر شامپو بر ساقه مو است. در صورتی که ساقه مو خشک باشد، فرمولاسیونی با ساختار کنترل کنندگی شدید چربی می‌تواند آن را خشک‌تر کرده و شکنندگی را بیش‌تر کند.  علاوه بر این برای این افراد نباید شامپوهایی با پایه روغنی استفاده شود، زیرا چربی کف سر را تشدید می‌کنند.

۳. شامپوی روزانه

شست‌و‌شوی مرتب و روزانه موها باعث از بین رفتن کراتین مو می‌شود. از این رو در مواردی که پوست سر به سرعت چرب می‌شود، استفاده از شامپوی مناسب روزانه مو ارجعیت دارد. نکته جالب این است که PH این شامپو باید برای شست‌و‌شوی روزانه قابل پذیرش بوده و خشکی ساقه مو را تشدید نکند.

۴. شامپوی مخصوص موهای آسیب دیده

در بسیاری از افراد به علت رنگ مداوم و یا دکلره موها، بافت مو زبر، ضخیم و آسیب‌دیده می‌شود. در این افراد عمدتا پروتئین‌های مو به علت اثر مواد شیمیایی دچار آسیب شده و مو به اصلاح مرده است. بنابراین شامپوی مخصوص این افراد نباید حاوی مواد آسیب‌رسان از جمله سولفات باشد. هم‌چنین نیاز است حاوی ترکیبات تغذیه‌کننده مو بوده تا به مرور کراتین طبیعی مو را برگرداند.

در بعضی از این شامپوها، روغن‌های طبیعی مانند روغن ارگان، جوجوبا و یا مورینگا برای تغذیه کردن بافت مو وجود دارد. بعضی دیگر حاوی مواد صاف‌کننده مانند کراتین و یا پروتئین‌های مختلف است که باعث صاف شدن موها می‌شود. همچنین برخی محصولات مراقبتی نیز وجو دارند که برای مخصوص موهای کراتین شده می‌باشند. یکی از انواع این محصولات ماسک موی کراتینه داخل حمام می‌باشد

۵. شامپوی ضد شوره

در درصد بالایی از افراد بنابر شرایط مختلف احتمال بروز شوره وجود دارد. علل شوره می‌تواند انتخاب شامپوی نا مناسب مو ، زمینه ارثی، آلودگی هوا، مشکلات پوست کف سر، و هم‌چنین تغییرات هورمونی و در نهایت تنش های عصبی باشد. شوره‌ها به دو دسته شوره چرب و شوره خشک تقسیم‌بندی می‌شوند.

در شوره خشک، شوره‌ها و ضایعات سفید رنگ به صورت دانه‌های جدا از هم هستند. در این نوع شوره، ضایعات سفید رنگ بدون تحریک خاصی روی شانه ریزش پیدا می‌کنند. اما در شوره چرب، پوسته‌ها به هم چسبیده هستند و معمولا لابه‌لای موها و نزدیک کف سر می‌باشند. زمانی که این پوسته‌های سفید بین انگشتان لمس می‌شوند، چرب بودن آن‌ها کاملا ملموس است. بنابراین شامپو‌های ضد شوره می‌توانند برای شوره خشک و شوره چرب از هم متمایز بوده و هر کدام اختصاصا روی یک نوع شوره اثر گذار باشند.

لازم به ذکر است عمده شامپوهای ضد شوره حاوی ترکیبات لایه‌بردار برای ریزش سریع‌تر شوره‌های ایجاد شده هستند. بنابراین گاهی ممکن است در ابتدای مصرف فرد تشدید ریزش شوره‌ها را احساس کند.

 

6. شامپوی ضد ریزش

ریزش مو یکی از مشکلات بسیار رایج در بین همه جوامع از جمله ایران است. انتخاب شامپوی مناسب مو برای این افراد درمان قطعی ریزش مو نمی‌باشد، اما می‌تواند تا حدی در کنار درمان‌های دیگر در تقویت پیاز مو و کنترل ریزش مو موثر باشد. بعضی از شامپو‌های ضد ریزش حاوی “ماینوکسیدیل” است که به محض قطع آن ریزش مجدد مو‌ها شروع می‌شود. بعضی دیگر حاوی کافئین یا ترکیبات دیگر است که رشد مو را سرعت می‌بخشد. اما از انواع دیگر شامپو‌های ضد ریزش، شامپوهای حجم دهنده است. استفاده از این شامپو‌ها با افزایش ضخامت مو و در نهایت حجم مو نمایی را ایجاد می‌کند که فرد تصور پر پشت شدن مو‌ها را داشته باشد. در صورتی که تعداد مو‌ها افزایش نیافته و صرفا موهای قبلی ضخیم تر شده است.

7. شامپوی ضد قارچ

این دسته از شامپو‌ها جزو فرآورده‌های دارویی محسوب می‌شود. زیرا باعث کنترل قارچ کف سر و یا بدن شده و مشکل بیمار مبتلا را تا حد قابل توجهی درمان می‌کند.

 

نقطه نظرات کاربران

ثبت نقطه نظرات

شما هم درباره این متن نقطه نظر ثبت کنید