نقش تیروئید در ریزش مو

نقش تیروئید در ریزش مو

ریزش مو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در مورد زیبایی‌شان است. ریزش مو علاوه بر زیبایی ظاهری می‌تواند ریسک بروز بیماری‌های دیگر نظیر افسردگی، استرس و اختلالات اضطرابی را افزایش دهد. در مقاله تاثیر استرس بر سلامت مو برای شما علائم و راه‌های درمان آن را شرح دادیم. هم‌چنین بسیاری از شرایط محیطی از جمله آلودگی هوا، فشار روانی اجتماعی و هم‌چنین شرایط درونی ریسک بروز ریزش مو را افزایش می‌دهند. از جمله این مشکلات درونی می‌توان به زمینه ارثی، عفونت، دیابت، اختلالات تیرویید، افسردگی، و سایر بیماری‌های متابولیک اشاره کرد. بنابراین یکی از مهم‌ترین علل ریزش مو، اختلالات سطح هورمون تیروئید در بدن افراد است که به شرح بیش‌تر آن می‌پردازیم.

غده تیروئید چیست؟

غـده تیروئیـد یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین غدد و بخشی از سیستم درون ریز بدن است. تیرویید شکلی شبیه پروانه دارد و در جلـوی نای قرار گرفته که وظیفه آن ساخت هورمون‌های تیروئید است. این غده باعث ترشح دو هورمون تیروکسین یا همان T4 و تری یدوتیرونین یا همان T3 می‌شود. با وجودی که مقدار ترشح T3 از T4 بسیار کم‌تر است اما نقش اصلی‌تری در بدن ایفا می‌کند.

هورمون‌های تیروییدی در بدن عملکرد وسیعی دارند که از جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • تکامل سیستم عصبی
 • حفظ متابولیسم طبیعی بدن
 • رشد طبیعی بدن

بنابراین با اثرات متابولیسمی و تحریکی، باعث حفظ عملکرد طبیعی و سلامت بدن می‌شوند. اما هر تغییری در سطح نرمال هورمون‌های تیروییدی باعث اختلال عملکرد طبیعی بدن خواهد شد. بنابراین سلامت انسان به خطر می‌افتد. از جمله بیماری‌های مرتبط با اختلال تیروئید دو مورد است.

 • هیپوتیروییدیسم یا “کم‌کاری تیروئید” به حالتی گفته می‌شود که در آن ترشح هورمون‌های تیروییدی به اندازه کافی اتفاق نیافتد. در این حالت بدن به یک رکود رفته و متابولیسم بدن کاهش می‌یابد، روند رشد کند می‌شود، اضافه وزن ایجاد می‌شود و حتی می‌تواند زمینه ناباروری را ایجاد کند.
 • هایپرتیروییدیسم یا همان “پر‌کاری تیروئید” شرایطی است که در آن غده تیرویید بیش از حد هورمون تیروکسین را ترشح می‌کند. در پی این اتفاق علائمی مانند افزایش متابولیسم، افزایش ضربان قلب، تعریق، و حتی کاهش وزن بروز پیدا می‌کنند.

ارتباط اختلالات تیروئیدی با ریزش مو

جالب است بدانید هر دو اختلال پرکاری تیرویید و اختلال کم‌کاری تیرویید می‌تواند منجر به ریزش مو شود. بنابراین ریزش مو در هر دو گروه حائز اهمیت است. علاوه بر اختلالات تیروئیدی، مصرف داروهای کنترل‌کننده هورمون تیرویید نیز در افزایش ریزش موها نقش دارد.

کاهش حجم مو در افراد با اختلالات تیرویید به دو صورت زیر است:

 • سست شدن ریشه مو و ریزش آن
 • نازک شدن تار موها
 • آلوپسی آرئاتا: در این نوع ریزش مو، بدن به ریشه موها حمله کرده و در نتیجه تکه‌های صاف و بدون مو در کف سر ایجاد می‌شود. یکی از علت‌های ریزش مو به این صورت، اختلالات تیروییدی است.

 

علائم ریزش مو در افراد با اختلالات تیروییدی

ریزش مو در حالت طبیعی در هر فردی ممکن است رخ دهد. بنابراین ریزش مو به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی خواهد بود. اگر ریزش مو با علائم ذکر شده در کم‌کاری و پر‌کاری تیروئید، همراه باشد، ناشی از اختلالات تیروئیدی است.

ریزش مو در کم‌کاری و پرکاری تیروئید چند ماه بعد از شروع بیماری، آشکار می‌شود. این فاصله زمانی به علت چرخه رشد مو است. هم‌چنین در افراد مبتلا به پرکاری تیرویید، به علت مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند این ریزش مو تشدید پیدا کند. الگوی ریزش مو در این افراد به صورت پراکنده و پخش است و بر حجم موی کل سر اثرگذار می‌باشد. هم‌چنین به علت خاموش شدن سلول‌های محرک مو، ضخامت آن کاهش یافته و در ظاهر، کاهش حجم مو را تشدید می‌نماید. علاوه بر این در برخی از افراد مبتلا به اختلال تیروئید،  به علت بروز بیماری‌های خود ایمنی نظیر آلوپسی آرئاتا، ریزش مو سکه‌ای نیز ممکن است مشاهده شود.

ناگفته نماند که اختلال تیروئید علاوه بر تاثیر مستقیم در ریزش مو، باعث بروز بیماری‌های ثانویه مانند PCO نیز می‌شود. این اتفاق خود ریسک ریزش مو را افزایش خواهد داد.

کنترل ریزش مو در افراد با اختلالات تیروئیدی

مهم‌ترین نکته در مورد کنترل ریزش مو در این افراد، مبحث زمان است. بنابراین در این شرایط بیمار باید زمان کافی را برای رویش مجدد مو به خود بدهد.

قبل از شروع درمان ریزش مو، آزمایش‌های لازم نظیر اندازه‌گیری سطح T3، T4و TSH از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

راه‌های درمان ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید

۱.     بهبود سبک زندگی

در این افراد دریافت رژیم غذایی حاوی ریز‌مغذی‌های مناسب، مانند مصرف کافی آنتی‌اکسیدان‌ها نظیر میوه‌جات، سبزیجات، روغن‌های گیاهی مانند زیتون و کنجد، و غذاهای با پروتیین بالا بسیار حائز اهمیت است. توصیه می‌شود این افراد رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا را دریافت نکنند. کربوهیدرات‌ها به علت تولید مواد سمی در بدن، سبب افزایش قند خون خواهند شد و در نهایت ریزش‌مو تشدید می‌شود.

مصرف مقدار کافی آب در این افراد نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

۲.     استفاده از مکمل‌ها

مصرف برخی از مکمل‌ها به رشد و رویش مجدد مو کمک خواهد کرد. مکمل‌ها ریز مغذی‌های لازم برای افزایش رشد مو را به بدن می‌رسانند. ریز مغذی‌های مورد نیاز شامل موارد زیر است:

 • زینک
 • اسید آمینه متیونین، آرژنین و سیتئین
 • ویتامین‌های گروه B به خصوص بیوتین و پانتوتنیک اسید
 • اسید چرب‌های غیر اشباع با خاصیت آنتی اکسیدان بالا برگرفته از گیاهان و یا اجزای دریایی.
 • آهن: در صورت بروز کم خونی

 

بنابراین با کنترل همین روش‌ها می‌توان سرعت رویش مو را افزایش و سرعت ریزش مو را کاهش داد و از خشکی مو نیز جلوگیری کرد.

 

نقطه نظرات کاربران

ثبت نقطه نظرات

شما هم درباره این متن نقطه نظر ثبت کنید