فروشگاه فرهان‌شار

موی باز

با موی باز بخوابیم یا بسته؟

با موی باز بخوابیم یا بسته؟

با موی باز بخوابیم یا بسته؟ کدام یک عادت صحیح تری است؟ در این مقاله می خواهیم به این موضوع بسیار مهم بپردازیم. عادات اشتباه به هنگام خواب بر روی سلامت عمومی بدن تاثیر زیادی دارد. از آن جمله دیر شام خوردن و با شکم پر خوابیدن است. این یکی از عاداتی است که باعث افزایش وزن شدید می شود.

همچنین بر کیفیت خواب تاثیر نامطلوب می گذارد. فردی که با شکم پر و پس از مصرف نوشیدنی های قندی یا الکلی می خوابد، معمولا خواب بسیار نامطلوبی دارد. این افراد صبح روز بعد معمولا با حالت خستگی مفرط و سردرد از خواب بیدار می شوند. عملکرد مفید فرد در این حالت در روز بعدی کاهش می یابد.

به این ترتیب عادات ما به هنگام خواب بر سلامت عمومی بدن ما موثر است. فردی که در رختخواب تلویزیون می بینید، فردی که قبل از خواب به صفحه مانیتور گوشی موبایل خیره می شود، فردی که در محل گرم و پر سر و صدا می خوابد، فردی که با شکم پر می خوابد، از کیفیت خواب خود می کاهد.

آیا در هنگام خواب نیاز به حالت خاصی برای موها است؟

تاثیرات-خواب-کافی-بر-سلامت-مو

موها هنگام خواب نباید خیس یا در هم گره خورده باشند. همچنین به هیچ عنوان نباید بسته باشند. در این وضعیت خوابیدن باعث وارد آمدن استرس شدیدی به تارهای مو می شود. به این ترتیب کراتین مو به همراه بافت کوتیکول آسیب می بیند. نتیجه این وضعیت ریزش موی شدید همراه با امکان بروز شوره سر می باشد.

به طور کلی قبل از خواب حتما باید موها را به آرامی خشک کرد. موها باید به صورت آزاد روی بالشت قرار گیرند. بهترین بالشت و رختخواب برای پیشگیری از ریزش مو از جنس حریر (Silk Pillow) هستند. موها باید ترجیحاً به طور کامل صاف شده باشند. موها حین خواب نباید زیر سر گلوله شوند. خوابیدن با اکسسوری هایی مانند گل سر، سنجاق سر و … ممنوع است.

این وسایل در حالت عادی هم آسیب شدیدی به موها وارد می کنند. چه رسد به این که قرار باشد با آن ها بخوابیم. پیشنهاد می شود قبل از خواب موها را به یک سمت شانه کرده و دور سر بپیچید. انتهای موها را با استفاده از سنجاق سر جمع کنید. استفاده از یک سنجاق (Hairpin) بر استفاده از هر نوع کش و گیره و … ارجحیت دارد.

شایعترین مشکلات موی باز ناشی از عدم محافظت موثر هنگام خواب

یکی از نتایج اصلی خوابیدن با موی خیس افزایش احتمال ابتلا به عفونت های قارچی است. از جمله شایع ترین عفونت های قارچی پوست شوره سر است. شوره سر ناشی از قارچی موسوم به پیتروسپوروم اوال یا مالاسزیا اوال است. قارچی که به صورت معمول روی پوست سر و بدن بسیاری از ما حضور دارد.

به عنوان یک رزیدنت فلور یا جمعیت میکروبی نرمال. این قارچ در صورت رشد و تکثیر بیش از حد می تواند باعث مصرف کراتین مو و ایجاد شوره سر شود. باید توجه داشت که خوابیدن با موی خیس احتمال ریزش مو را نیز تشدید می کند. علت این امر سایش سطح تارهای موی مرطوب در اثر تماس با پارچه های مورد استفاده در رختخواب است.

توصیه می شود این اشخاص حتما از بالشت های حریر یا ابریشمی استفاده کنند. در این موارد احتمال سایش تارهای مو کاهش می یابد. یکی دیگر از توصیه ها به افرادی که معمولا قبل از خواب استحمام می کنند یا دوش می گیرند استفاده از ماسک مو است. از آن جمله می توان به ماسک های شاربوت استفاده کرد.

از آن جا که استفاده از ماسک مو به دفعات زیاد می تواند عوارض قابل توجهی داشته باشد، توصیه می شود مصرف ماسک مو هفته ای یکبار انجام پذیرد. در بقیه موارد برای پیشگیری از آسیب تارهای مو بهتر است از سرم مو استفاده شود.

تاثیرات خواب کافی بر سلامت مو

تاثیرات-خواب-کافی-بر-سلامت-مو

خواب کافی برای غلبه بر اثرات نامطلوب رادیکال های آزاد اکسیداتیو بسیار مهم است. بدون خواب کافی درصد رادیکال های آزاد اکسیداتیو در بدن افزایش می یابد. این مسئله منجر به ریزش مو، پیری پوست و لک های تیره روی پوست می شود. اساسا یکی از دلایل پیری زودرس و رویدادهایی از جمله به وجود آمدن غبغب همین عادات اشتباه در حوزه خواب است.

مطالعات نشان داده است که کم خوابی یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد چاقی است. یکی از نکاتی که شاید کمتر مورد توجه قرار می گیرد توجه به اثرات بدخوابی یا الگوی نامناسب خواب بر سلامت موهاست. به طور کلی خواب ناکافی و بی کیفیت ریزش مو، موخوره، در هم گره خوردن موها و بدحالت شدن آن ها را تشدید می کند. از طرفی احتمال بروز درماتیت سبوره، شوره سر و مواردی از این دست در افرادی که با موهای خیس می خوابند، بیشتر است.

سخن پایانی

این که خواب کافی برای برخورداری از یک زندگی سالم و کیفی ضروری است یک امر کاملا بدیهی است. عادات غذایی، تحرک و فعالیت ورزشی و سایر فعالیت های روتین باید با در نظر گرفتن ساعت و کیفیت خواب تنظیم شود. افرادی که عادت دارند قبل از خواب استحمام کنند، حتما باید پیش از خواب موهای خود را به طور کامل خشک کنند و از سرم مو استفاده کنند.

این کار باعث می شود آسیب مو و احتمال بروز عفونت های قارچی به حداقل برسد. استفاده هفته ای یک بار از ماسک های موی شاربوت، به خصوص ماسک موی ترمیم کننده و کراتینه هم می تواند در این زمینه مفید واقع شود.

منابع:

  1. http://www.ncbi.nlm.gov
  2. http://www.sciencedirect.com
  3. http://www.aad.org

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا