فروشگاه فرهان‌شار

مراقبت از مو

اشتباهات رایج مراقبت از مو

اشتباهات رایج مراقبت از مو

اشتباهات رایج مراقبت از مو چیست؟ چه عاداتی در ما دیده می شود که به سلامت و بافت مو آسیب وارد می کند؟ تا چه حد با رفتارهای روتین و معمول خود به موهایمان آسیب وارد می کنیم؟ اگر به شما بگوییم که چه رفتارهای روتینی انجام می دهید که به بافت مو آسیب جدی وارد می سازد، شاید برایتان غافلگیر کننده باشد.

شاید هم تفاوتی ایجاد نکند و بگویید چندان اهمیتی ندارد. اما برای افرادی که به سلامتی پوست و موی خود اهمیت می دهند، لازم است بدانند چه رفتارهایی را باید کنار بگذارند. در روزگار کنونی که داشتن موی سالم و پرپشت گاهی و برای عده ای چیزی در حد یک معجزه است، باید با دل و جان برای سلامتی موها کوشید. اضطراب مداوم، افسردگی، تغذیه نامناسب، استفاده کم از مواد پروتئینی و کم خونی از عوامل تشدید کننده ریزش مو هستند. برای مقابله موثر با ریزش مو باید این اختلالات و اشکالات را ابتدا برطرف کرد.

از محصولات مملو از مواد شیمیایی خشن استفاده می کنید

محصولات مملو از مواد شیمیایی خشن عموما pH نامناسب دارند. برخی از این محصولات حاوی مقادیر بالایی ترکیبات سولفاته هستند. فرآورده های فر دهنده و صاف کننده با pH قلیایی از مهمترین عوامل آسیب رسان به بافت مو هستند. این عوامل باعث آسیب شدید پیوند های دی سولفیدی کراتین مو می شوند.

به این ترتیب موها در آستانه ریزش قرار می گیرند. استفاده از محصولات با pH قلیایی همچنین احتمال بروز برخی عفونت های قارچی را افزایش می دهد. یکی دیگر از عوامل آسیب رسان به بافت مو رنگ مو است. رنگ مو فرآورده ای با pH قلیایی است. این فرآورده برای اثرگذاری خود اول باید منافذ مو را کاملا باز کند.

اگر کسی بعد از استفاده از رنگ مو از شامپوهای متعادل کننده pH استفاده نکند، احتمال بروز گره خوردگی موها افزایش می یابد. ادامه استفاده از رنگ مو به این ترتیب در نهایت نازکی شدید موها و ایجاد کدورت تارهای مو را به دنبال خواهد آورد.

شستن بیش از حد موها

شستن-بیش-از-حد-موها

بعضی از ما تصور می کنیم هر قدر موهایمان تمیزتر باشد، بهتر است. هر روز به حمام می رویم. هر روز سر و بدنمان را با شامپو می شوییم. هر روز دوش می گیریم. هر روز موهای خیس خورده خود را با سشوار خشک می کنیم. این ها همه در حالی است که موارد فوق به بافت کراتین مو آسیب جدی می رساند.

یکی از نتایج استفاده زیاد از این فرآورده ها نازک شدن بیش از حد تارهای مو است. این نازک شدن به دنبال خود در هم گره خوردن مو ها را می آورد. گره خوردنی که زمینه ساز ریزش مو است.

برس اشتباه انتخاب می کنید و بیش از حد شانه می کنید

استفاده از شانه و برس فلزی معمولا بسیار آسیب رسان است. این وسایل می توانند باعث گره خوردن و کشیدگی تارهای مو شوند. آسیب ناشی از استفاده از این ابزار ها می تواند کاملا برگشت ناپذیر باشد. برخی از این وسایل حتی ممکن است باعث خراشیدگی پوست کف سر و ایجاد بیماری های عفونی گردند.

شانه کردن موهای خیس آسیب شدیدتری را به مو وارد می سازد. به خصوص اگر مو گرم باشد. افرادی که در حمام از نرم کننده زیاد استفاده می کنند، بیشتر دچار ریزش مو می شوند. استفاده از شامپوهای 2 در 1 از اصلی ترین عوامل تشدید ریزش مو هستند.

برای مراقبت از مو با موهای خیس نخوابید

موهای خیس نخوابید

موی خیس بسیار آسیب پذیر است. کمترین استرسی به موهای مرطوب باعث ریزش مو می شود. استفاده از حوله و خشک کردن موهای خیس با شدت زیاد هم می تواند به مو آسیب برسانید. بهتر است مدتی اجازه دهید موها به حالت خود باقی بماند تا به آرامی خشک شود. بهترین زمان برای استفاده از ماسک های موی خارج حمام مانند ماسک خارج حمام شاربوت نیم ساعت بعد از حمام و قبل از خشک شدن کامل موهاست.

برخی مطالعات نشان داده است که خوابیدن با موهای خیس می تواند احتمال بروز عفونت های قارچی را بالا ببرد. به خصوص عفونت های قارچی کف سر یا ناحیه اسکالپ. عفونت های قارچی ناشی از مالاسزیا فورفور و مالاسزیا اوال از شایع ترین عفونت های پوست و مو هستند. عامل اصلی شوره سر همین قارچ مالاسزیا اوال است.

قارچی که محیط مرطوب و گرم را بسیار دوست دارد. چنین محیطی به راحتی به کمک بالش مرطوب فراهم می شود. بنابراین خوابیدن با موهای خیس می تواند احتمال بروز شوره سر را افزایش می دهد. یکی دیگر از عفونت های قارچی شایع پوست که در نتیجه رطوبت و گرما ممکن است بروز یابد، عفونت ناشی از آسپرژیلوس فومیگاتوس است.

باید دقت داشت که استفاده از ماسک مو و روغن نارگیل پیش از خواب می تواند تا حدی احتمال بروز این عفونت ها را کاهش دهد. به خصوص برخی ماسک های شاربوت که حاوی ترکیبات ملایم ضدقارچ هم هستند. شی باتر هم از جمله دیگر ترکیبات چرب گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدان می باشد.

از ابزارهای داغ روی موهای مرطوب استفاده می کنید

استفاده زیاد از اتوی مو و سشوار برای سلامت مو بسیار مضر است. حرارت باعث آسیب شدید کوتیکول مو می شود. آسیب کوتیکول مو احتمال گره خوردن تارهای مو (Hair Entanglement) را افزایش می دهد. احتمال بروز موخوره (Split-end) را بالا می برد و باعث تاری و بدرنگ شدن موها می شود.

به طور کلی برای داشتن موهای سالم و ضخیم باید استفاده از حرارت را به حداقل ممکن رساند. گاهی در برخی پروسه های آرایشی کراتین و برخی چربی های گیاهی را با استفاده از حرارت روی تارهای مو آب می کنند. به این ترتیب یک لایه نازک از پلیمرها و چربی های گیاهی محافظ روی تارهای مو قرار می گیرد.

از جمله چربی های گیاهی نام بردار می توان به روغن آووکادو، روغن آرگان و روغن جوانه گندم اشاره کرد. چربی شی باتر که از آن با عنوان Butyrospermum parkii یاد می شود، یکی از مهمترین چربی های مورد استفاده در فرمولاسیون ماسک های خارج حمام شاربوت است.

سخن پایانی

عادت های اشتباه ما در مراقبت از موها عامل مهمی در آسیب کراتین مو است. اگر بخواهیم موهای سالم و پرپشتی داشته باشیم، در درجه اول باید به سراغ اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی برویم. استفاده از میان وعده های غذایی مناسب می تواند تا حدود زیادی به بهبود سلامت مو کمک کند.

استفاده از سشوار و حرارت با آسیب زدن به کوتیکول مو زمینه را برای ریزش مو فراهم می کند. پس استفاده از حرارت را باید به حداقل رساند. خوابیدن با موهای خیس، استفاده زیاد از شامپوهای حاوی ترکیبات خانواده سولفات، شانه زدن موهای خیس به خصوص با شانه های فلزی و استفاده زیاد از رنگ مو باعث تشدید ریزش مو می شود.

استفاده خیلی زیاد از نرم کننده مو نیز از جمله مهمترین عوامل تشدید ریزش مو به شمار می آیند. این ها عادات نادرست استفاده از فرآورده های مراقبت مو به شمار می آیند. باید توجه داشت که بسیاری از تونیک های موضعی مو در تحریک مجدد رویش مو تقریبا بی اثر هستند. به خصوص فرآورده هایی که در طب سنتی پیشنهاد می شوند. بنابراین در مقابله با ریزش مو باید بسیار محتاط بود. محتاط در استفاده از فرآورده هایی که تاثیر واقعی ندارند.

منابع:                          

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. http://www.sciencedirect.com

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا