فروشگاه فرهان‌شار

تاثیر روغن آرگان بر پوست و مو شاربوت

تاثیر روغن آرگان بر پوست و مو

روغن آرگان منبعی غذایی از انواع چربی هاست. این روغن از دانه گیاهی به نام درخت آرگان مراکش استحصال می شود. امروزه از این روغن برای انواع کاربردهای آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود. روغن آرگان حاوی انواع ویتامین های محلول در چربی و نیز اسید های چرب امگا 3 است.

از جمله مهمترین ترکیبات سازنده این روغن می توان به ویتامین E، ویتامین A یا رتینول، اسیدهای چرب امگا 6 و 9، مشتقات پلی فنلیک چرب، مشتقات کاروتن، اسکوالن و لینولئیک اسید اشاره کرد. این روغن به دلیل مقاومت بالا در برابر اکسید شدن حتی بیشتر از روغن زیتون و نارگیل برای جلوگیری از موخوره و شکنندگی و ترمیم موهای آسیب دیده مفید بوده است. از روغن آرگان در فرمولاسشیون شامپوها، لوسیون های بدن و ماسک های مو استفاده شده است.

خواص روغن آرگان

خواص روغن آرگان شاربوت

روغن آرگان یک ضدالتهاب، ترمیم کننده، آنتی اکسیدان قوی و تنظیم کننده فلور میکروبی پوست است. استفاده از این محصول می تواند اثرات هیدراتانت یا آبرسان، ضد درماتیت و ضد شوره داشته باشد. روغن آرگان به خصوص برای پیشگیری از وقوع شوره خشک در ناحیه کف سر بسیار موثر واقع شده است.

قیمت روغن آرگان

روغن آرگان اصل همچون سایر انواع روغن های خالص و ارجینال قیمت بالایی دارد. بسیاری از محصولاتی که در بازار حضور دارد، همراه روغن آرگان انواع ناخالصی ها را دارا هستند. در برخی موارد ممکن است روغن های ارزان تری مانند روغن زیتون و یا مشتقات پلی اتیلن گلایکول و روغن نارگیل را با روغن آرگان مخلوط کنند.

در این موارد شاهد تقلبات هستیم. این تقلبات معمولا با استفاده از ابزارهایی مانند دستگاه طیف سنج جرمی قابل ردیابی هستند. این روغن اصل قیمتی بین یک تا سه میلیون به ازای هر لیتر دارد. البته هر قدر محتوای ترکیب پلی فنلیک این روغن بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود. از روغن آرگان در کنار چربی گران قیمت دیگری به نام شی باتر در فرمولاسیون انواع فرآورده های آرایشی بهداشتی استفاده می شود.

روغن آرگان اصل  

روغن آرگان اصل، وقتی روی مو استفاده می شود از آسیب به کوتیکول­‌های خارجی ساقه مو جلوگیری می کند. این محصول می تواند مانع از در هم گره خوردن تارهای مو شود. بهبود می‌ بخشد و در عین حال رنگ­دانه ­‌های طبیعی مو (ملانین) را حفظ می‌کند و موجب حفظ رنگ در تارهای مو می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده استفاده از روغن آرگان می تواند باعث حفظ رنگ مو در موهای رنگ شده شود.

همچنین استفاده از این روغن می تواند مانع از نازک شدن تارهای مو و موخوره شود. برخی بر این باورند که استفاده از روغن آرگان می تواند باعث افزایش ضخامت تارهای مو شود. اما باید در نظر داشت که استفاده از روغن مزبور به خودی خود این اثر را ندارد. در واقع روغن آرگان با مهار التهاب و عفونت قارچی سطح پوست باعث مقابله با ریزش مو می شود.

یکی از بهترین ابزارهای قابل استفاده برای اثربخشی بهتر این روغن استفاده از شانه های چوبی است. استفاده از این شانه ها در طب سنتی چین می تواند نقش بسیار مهمی در بهبود خونرسانی به کف سر داشته باشد. از این نقطه نظر استفاده از این شانه ها می تواند به کنترل ریزش مو کمک کند.

عوارض جانبی روغن آرگان

روغن آرگان منبعی از انواع چربی مفید برای بدن است. با این حال در برخی افراد این محصول ممکن است برخی عوارض را به وجود آورد. از جمله معروف ترین این عوارض می توان به حساسیت پوستی اشاره کرد. برای این که این عارضه دامنگیر شما نشود، بهترین کار این است که قبل از مصرف این روغن، اول مقدار کمی از آن را بر روی آرنج یا ناحیه ضخیم پاشنه پا تست کنید.

به این ترتیب می توانید بفهمید که محصول حساسیت زا هست یا خیر. اگر در محل استفاده از فرآورده حالت هایی مثل پوسته پوسته شدن رخ داد می توانید فرآورده را مصرف نکنید. همچنین است اگر فرآورده باعث ایجاد قرمزی و سوزش و سایر واکنش های حساسیتی شود. روغن آرگان در برخی افراد ممکن است باعث بروز جوش های پوستی نیز بشود. اما این وضعیت بیشتر زمانی روی می دهد که پوست تمیز نباشد و روی آن از مقادیر بیش از حد روغن آرگان استفاده شود.

موارد کاربرد روغن آرگان

موارد کاربرد روغن آرگان شاربوت

روغن آرگان در فرآورده های آرایشی بهداشتی به میزان گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این فرآورده ها ماسک مو است. روغن آرگان را به صورت تنها هم استفاده می کنند. در واقع گاهی فرآورده خالص روغن آرگان را تهیه می کنند. در این موارد این روغن خالص برای ترمیم موهای آسیب دیده یا برای ترمیم آسیب های پوستی استفاده می شود.

یکی از این آسیب های پوست خطوط موسوم به استریا است. این استریا ها می توانند در اثر ورزش یا زایمان روی محل های مختلفی ظاهر شوند. یکی از این محل ها ناحیه شکم است. استفاده از روغن آرگان می تواند تا حدی به ترمیم این آسیب ها کمک کند. یکی دیگر از نواحی که می تواند دچار خطوط استریا شود، ناحیه بازو است.

برخی از مردم نسبت به این خطوط حساس هستند. به خصوص این وضعیت در ورزشکاران بسیار دیده می شود. از دیگر خواص این روغن می توان به خاصیت آبرسان یا هیدراتانت آن اشاره کرد. این ماده خاصیت آبرسانی قابل توجهی برای موها دارد. وجود ویتامین E یا آلفا توکوفرول در این روغن، اجازه نمی‌دهد که موها خشک شوند.

همین خاصیت از بروز موخوره (Split End) و شوره (Dandruff) نیز جلوگیری می‌کند. همچنین با استفاده منظم از این روغن چه به صورت خالص و چه در قالب ماسک های موی شاربوت، کمتر احتمال دارد مو دچار حالت شکنندگی یا وز یا پف کردن (Fly Away) شود. یکی دیگر از خواص ترکیبات موجود در روغن آرگان خواص ضدالتهابی آن هاست.

این ترکیبات می توانند باعث مهار فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو و ترکیبات التهاب زا شوند. خاصیت ضد التهابی روغن آرگان مانع از بروز حالاتی موسوم به درماتیت می شود. التهاب جلدی یا درماتیت انواع مختلفی دارد. یکی از این انواع درماتیت سبوره است. استفاده از این روغن می تواند باعث شود پوست کف سر مرطوب شود و از بروز عفونت های قارچی جلوگیری به عمل آید.

برخی شواهد از اثر محرک روغن آرگان بر تولید کلاژن و فیبرونکتین در پوست خبر دارد. به این ترتیب می توان انتظار داشت که استفاده از این روغن به خصوص به دلیل حضور ویتامین E به تاخیر در بروز روند پیری پوست منتهی شود.

در واقع این روغن با بهبود خاصیت کشسانی و آبرسانی پوست، بافتی مستحکم، صاف و جوان به آن می‌بخشد. از طرفی خواص آنتی اکسیدانی روغن آرگان به آن خاصیت ترمیم کننده پوست می دهد. استفاده از روغن آرگان می تواند به روند تسریع بهبود جای زخم یا اسکار کمک کند. روغن آرگان نقش محافظتی خوبی در برابر اثرات اکسیدان اشعه ماورا بنفش و سموم آلاینده هوا به خصوص اوزون تروپوسفری دارد.

سخن پایانی

روغن آرگان یک روغن گیاهی زرد رنگ است. به این روغن طلای زرد آرایشی هم می گویند. این روغن از دانه گیاهی به نام Arganica به دست می آید. در ساختار این روغن مقادیر بالایی از اسید های چرب امگا 3 یافت می شود. از جمله این اسید های چرب می توان به لینولنیک اسید و اولئیک اسید اشاره کرد.

در این روغن همچنین مقادیر بالایی از ویتامین E حضور دارد. این ترکیبات در کنار هم به روغن خاصیت آنتی اکسیدانی می دهد. این روغن خواص مختلفی دارد. از جمله اثرات این روغن خاصیت ضدالتهابی آن است. این روغن می تواند به بهبود علائم درماتیت به خصوص درماتیت سبوره کمک کند. البته به شرط آن که به مقدار مناسب و با روش صحیح مورد استفاده قرار گیرد.

روغن آرگان می تواند مانع از بروز شوره سر شود یا به بهبود سریع تر آن کمک کند. به خصوص اگر شوره از نوع خشک (Dry Dandruff) باشد. روغن آرگان می تواند نقش ترمیمی بر روی زخم ها و اسکار آن ها داشته باشد. روغن آرگان باعث ترمیم خطوط ناشی از پارگی بافت زیرپوستی شود. به خصوص در افراد ورزشکار و زنانی که زایمان کرده اند.

این محصول همچنین می تواند در فرمولاسیون ماسک های مو به کار رود. در ماسک های مو مانند ماسک شاربوت از این محصول استفاده شده است. به خصوص در ماسک هایی که خارج حمام استفاده می شوند. استفاده از این محصول در ماسک های مو می تواند نقش مهمی در ترمیم موهای آسیب دیده و رنگ شده داشته باشد. این روغن همچنین از موخوره، وز شدن موها و در هم گره خوردن آن ها جلوگیری می کند.

تهیه و تنظیم: تیم علمی شرکت داروسازی دارو افشان شایگان

منابع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا