فروشگاه فرهان‌شار

خواص روغن بادام تلخ که نمی دانستید

خواص روغن بادام تلخ که نمی دانستید !!!

در این مقاله می خوانیم

روغن بادام تلخ یک نوع روغن گیاهی است که از دانه بادام به دست می آید. این روغن سرشار از ویتامین E و بسیاری از ویتامین های محلول در چربی است. در ساختار این فرمولاسیون مقادیر قابل توجهی از اسید های چرب امگا 3 قابل مشاهده است. یکی از ترکیبات افزودنی مورد استفاده در فرمولاسیون بسیاری از عطر ها و فرآورده های آرایشی بهداشتی اسانس بادام تلخ است.

از این اسانس در فرمولاسیون بسیاری از عطر ها استفاده می شود. یکی از ترکیبات سمی که در روغن بادام تلخ تصفیه نشده حضور دارد، پروسیک اسید است. ترکیبی که نام دیگر آن هیدروژن سیانید است. یا به عبارت دیگر هیدروسیانیک اسید. این ترکیب به شدت سمی است. این ترکیب می تواند باعث از کار افتادن کمپلکس شماره چهار زنجیره تنفسی میتوکندری است.

میتوکندری یک ارگانل یا اندامک سلولی بسیار مهم است. این بخش از سلول در تولید ATP از مولکول های قند نقش اساسی دارد. اساسا یکی از بخش های بسیار حساس سلول ها نسبت به اثرات نامطلوب سموم میتوکندری است. آسیب میتوکندری می تواند با مرگ سلولی و به خصوص اختلال عملکردی سیستم اعصاب مرکزی و به خصوص مغز همراه باشد. بنابراین ترکیبات سمی همراه با روغن بادام تلخ تصفیه نشده می تواند با خطرات جدی برای سلامت سیستم اعصاب مرکزی همراه باشد.

تفاوت روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین

روغن بادام تلخ از دانه های بادام تلخ به دست می آید. اما روغن بادام شیرین از دانه های بادام شیرین. تفاوت اصلی این دو روغن قبل از تصفیه و خالص سازی در ترکیبات جانبی موجود در روغن هاست. حضور مشتقات بنزالدهید و نیز پروسیک اسید در فرمولاسیون این روغن عامل اصلی بو و طعم تلخ این محصول است.

خواص بهداشتی و تغذیه ای روغن بادام تلخ

بیشتر مصارف پوستی روغن بادام از روغن بادام تلخ است. این محصول برای تقویت مو، پوست و ناخن استفاده می شود. این محصول می تواند در کاهش شوره پوست و بروز اثرات ضد التهاب موثر باشد. یکی از کاربرد های روغن بادام تلخ در درمان علائم همراه با درماتیت است. درماتیت سبوره یکی از اختلالات پوستی توام با بروز پوسته و شوره است.

خواص درمانی روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ در صورتی که به صورت خوراکی استفاده شود، می تواند باعث کاهش سطح کلسترول بد یا LDL شود. این مولکول در واقع با نام لیپوپروتئین با دانسیته کم شناخته می شود. مولکولی که اگر سطح پلاسمایی آن بیش از حد بالا برود می تواند با ایجاد وضعیتی به نام دیس لیپیدمی همراه باشد.

در دیس لیپیدمی سطوح چربی های طبیعی پلاسما تغییر می کند. در این وضعیت معمولا مقدار LDL بالا می رود و از سطح HDL یا لیپوپروتئین با دانسیته بالا کاسته می شود. هم چنین ممکن است سطوح پلاسمایی برخی ترکیبات دیگر از جمله IDL و VLDL هم در این بیماری افزایش یابد. روغن بادام تلخ در نشخوارکنندگان می تواند بسیار سمی تر باشد.

در این حیوانات در بخش های مختلف معده چهار قسمتی شان میکروب هایی حضور دارند که می توانند پروسیک اسید، یعنی ماده سمی موجود در خمیر بادام تلخ را از میان شیره های گوارشی بیرون بکشد. به این ترتیب است که این حیوانات حساسیت بالاتری نسبت به خمیر بادام تلخ یا خود بادام تلخ از خود نشان می دهند.

از روغن بادام تلخ به صورت موضعی در طراحی فرمولاسیون های شامپو، روغن مو و ماسک مو استفاده می شود. به عنوان مثال در فرمولاسیون برخی از محصولات آرایشی بهداشتی شاربوت از این ماده به عنوان یک افزودنی با خواص ضدالتهاب و نرم کننده استفاده می شود. این ماده باعث می شود ذخایر عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست در حد مطلوبی حفظ شود.

این محصول مانع از از دست رفتن رطوبت پوستی طبیعی می شود. یکی از موارد کاربرد مرتبط با اثرات ضد التهابی روغن بادام تلخ اثر درمانی در درماتیت است. درماتیت سبوره یک نوع التهاب پوستی توام با بروز پوسته و شوره مقاوم است. در این بیماری نواحی مختلفی از پوست کف سر و بدن دچار پوسته ریزی می شود. در ناحیه زیر محل پوسته ریزی قرمزی دیده می شود. این قرمزی می تواند با سوزش، درد و خارش هم همراه باشد. برای مقابله با این وضعیت گاهی ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد قارچ هم باشد.

استفاده های متنوع روغن بادام تلخ در آشپزی و خوراکی ها

استفاده های متنوع روغن بادام تلخ در آشپزی و خوراکی

روغن بادام تلخ را در شیرینی پزی و نان پزی زیاد استفاده می کنند . البته در تهیه این روغن مقادیر قابل توجهی از مواد سمی همراه با آن باید حذف شود. یکی از ترکیبات همراه با این روغن مولکول بنزالدهید است. مولکولی که طعم و بوی خاص بادام تلخ را موجب می شود.

تلخی وحشتناک این ماده در واقع یک نشانه است. نشانه ای که طبیعت قرار داده تا موجودات زنده از سمی بودن این محصول به خوبی آگاه شوند. یکی از ترکیبات سمی موجود در روغن بادام تصفیه نشده هیدروسیانیک اسید یا پروسیک اسید است. این ترکیب در واقع شکلی از سیانور است. در جنگ های شیمیایی معروف است که می گویند وقتی در منطقه نظامی گاز خردل یا ترکیبات مشابه مواجه می شوید، بویی شبیه به بوی شیرینی پز خانه می آید.

روش های استخراج روغن بادام تلخ و خواص آن

مهم ترین روش استخراج روغن بادام تلخ متد فشردگی یا Compression است. معمولا دانه بادام را به صورت خمیر در می آورند. بعد این خمیر را تحت فشار قرار می دهند تا عصاره آن خارج شود. در مرحله بعد معمولا عصاره را تحت تقطیر قرار می دهند. به این ترتیب است که روغن بادام تلخ تصفیه شده به دست می آید.

در بسیاری از اوقات این روغن ها با استفاده از روش های استخراج فاز به فاز تصفیه می کنند. به این ترتیب که روغن را در حلالی آلی حل می کنند و با استفاده از محلول های آبی بافری تحت استخراج قرار می دهند. به این ترتیب است که بسیاری از ترکیبات سمی از فاز روغنی به فاز آبی وارد می شود. این وضعیت در نهایت به حذف برخی از ترکیبات تلخ مزه از روغن منتهی می شود.

تاثیر روغن بادام تلخ در بهبود سلامت پوست و مو

روغن بادام تلخ یکی از روغن های گیاهی است که در کنار روغن آرگان، روغن آووکادو، روغن جوانه گندم و شی باتر می تواند در رفع علائم درماتیت نقش داشته باشد. این محصول در فرمولاسیون بسیاری از ماسک ها استفاده می شود. این ترکیب در کنار روغن های مذکور و شی باتر می تواند در رفع وز و پف مو نقش داشته باشد.

این ترکیبات می توانند از موخوره نیز پیشگیری کنند. در هم گره خوردن موها نیز با استفاده از این روغن ها کنترل می شود. از جمله محصولاتی که برای پیشگیری از این اختلالات مورد استفاده قرار می گیرد، ماسک های موی شاربوت است. این ماسک ها به دو نوع داخل حمام و خارج حمام در دسترس هستند. این ماسک ها فاقد مشتقات پارابن و سولفات هستند.

تغذیه پوست با استفاده از روغن بادام تلخ

تغذیه پوست با استفاده از روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ می تواند منبع بسیار خوبی از اسید های چرب امگا 3 و ترکیبات چربی طبیعی باشد. به این ترتیب می تواند نقش مهمی در تغذیه پوست داشته باشد. یکی از نتایج استفاده از این محصول کاهش میزان TEWL است. در واقع میزان از دست رفتن رطوبت از راه پوست در نتیجه استفاده از این محصول کاهش می یابد.

مضرات روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ اگر با آلاینده های سمی همراه باشد می تواند زمینه ساز بسیاری از مشکلات باشد. بنابراین از هر منبعی نباید برای تامین روغن بادام تلخ استفاده شود.

اثرات ضد التهابی و آرامبخش روغن بادام تلخ بر پوست

روغن بادام تلخ یک خاصیت ضدالتهاب بسیار قدرتمند دارد. این محصول می تواند باعث تعدیل واکنش های اتوایمیون شود. به این ترتیب است که می تواند در پیشگیری از بروز علائم التهاب پوستی مانند درماتیت، درماتیت سبوره، درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی و انواع التهاب پوستی موثر باشد. یکی از نتایج استفاده از روغن بادام تلخ کمک به از بین رفتن جای زخم و استرچ مارک یا علام ترک خوردگی پوستی ناشی از زایمان و کشیدگی بافت زیرجلدی است.

استفاده از روغن بادام تلخ در درمان لکه های پوستی و کک و مک

استفاده از روغن بادام تلخ در درمان لکه های پوستی

روغن بادام تلخ به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در خود می تواند تا حدی اثرات ضد لک هم داشته باشد. البته این محصول به تنهایی نمی تواند لک را به طور کامل از بین ببرد. بلکه یک اثر کمکی دارد.

تاثیر آنتی اکسیدانی روغن بادام تلخ بر سلامت پوست

آنتی اکسیدان های داخل روغن بادام تلخ و در راس همه آن ها ویتامین E می توانند باعث مهار اثرات نامطلوب رادیکال های آزاد اکسیداتیو شود. این رادیکال های سمی اکسیداتیو می توانند باعث پیری پوست، لک و جوش شوند­. استفاده از این روغن می تواند نقش مهمی در جایگزینی عوامل مرطوب کننده طبیعی یا NMF های پوست داشته باشد. .

استفاده از روغن بادام تلخ در مراقبت از ناخن ها و پوست دست

روغن بادام تلخ با خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمند خود می تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب های کراتین ناخن داشته باشد. به این ترتیب می تواند از بروز عفونت های ناخن به خصوص عفونت های قارچی ناخن و ناخن قاشقی تا حدی پیشگیری کند. البته استفاده از این روغن گیاهی نمی تواند جایگزین روش های درمان قطعی این عفونت ها شود.

روغن بادام تلخ به عنوان یک محصول طبیعی برای مراقبت از موها

همان طور که پیشتر اشاره شد روغن بادام تلخ می تواند در پیشگیری از موخوره، در هم گره خوردن موها، پف و وز مو نقش داشته باشد. این روغن می تواند شارژ های الکتریکی سطحی تارهای مو را بپوشاند و باعث ایجاد حالت درخشندگی در موها شود. شانه پذیری موها نیز با استفاده از این محصول بهبود پیدا می کند.

استفاده از روغن بادام تلخ در مراقبت و درمان لب های ترک خورده و خشک

استفاده از روغن بادام تلخ در مراقبت و درمان لب های

روغن بادام تلخ منبعی از اسید های چرب امگا 3 است. این محصول می تواند تا حدود زیادی از ترک خوردن پوست لب پیشگیری کند. روغن بادام تلخ مقادیر بالایی ویتامین E در فرمولاسیون خود دارد. این ویتامین در کنار ترکیبات آنتی اکسیدان دیگر موجود در روغن بادام تلخ

تاثیر روغن بادام تلخ در بهبود سلامت قلب و عروق

روغن بادام تلخ با کاهش سطح LDL و بالا بردن HDL نقش بسیار مهمی در پیشگیری از حوادث قلبی عروقی دارد. در واقع یکی از مهمترین علل وقوع حمله قلبی و سکته مغزی بالا رفتن این چربی هاست. که استفاده از روغن بادام تلخ تصفیه شده می تواند نقش مهمی در پایین آوردن میزان این چربی ها و در نتیجه پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی خواهد داشت.

استفاده از روغن بادام تلخ در درمان خارش پوستی و آفتاب سوختگی

یکی از پیامد های استفاده از روغن بادام تلخ کنترل و رفع خشکی پوست است. یکی از عوامل بروز خارش و التهاب پوستی خشکی پوست است. روغن بادام تلخ می تواند با رفع این خشکی باعث پیشگیری از خارش و التهاب پوستی شود. اساسا در بسیاری از موارد استفاده از روغن های گیاهی در کنار درمان های دارویی اصلی می تواند به رفع علائم همراه با درماتیت، سبوره، و بیماری هایی مثل سوریازیس همراه باشد.

تاثیر روغن بادام تلخ در کاهش لکه های قهوه ای پوست

روغن بادام به تنهایی قدرت محدودی برای رفع لک دارد. اما در کنار سایر داروهای روشن کننده می تواند برای روشن کردن پوست مورد استفاده قرار گیرد. در واقع حضور مقادیر بالای ویتامین E در فرمولاسیون این روغن باعث می شود رادیکال های آزاد اکسیداتیو نتوانند به خوبی عمل کنند. رادیکال های آزاد اکسیداتیو از مهمترین عوامل بروز لک، جوش، التهاب و همچنین چروک و پیری پوست است.

استفاده از روغن بادام تلخ در مراقبت از پوست مسن و پیر

استفاده از روغن بادام تلخ در مراقبت از پوست مسن و

روغن بادام تلخ در صورت استفاده مداوم می تواند به پیشگیری از چروک های پوستی کمک کند. این محصول به دلیل داشتن مقادیر بالایی از ترکیبات آنتی اکسیدان می تواند از فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو پیشگیری کند. به این ترتیب است که می توان از بروز لک، جوش و چروک های پوستی پیشگیری کرد. این اختلالات به خصوص با افزایش سن بیشتر رخ می دهد. یعنی با افزایش سن قابلیت آنتی اکسیدانی طبیعی سلول های بدن ما کم می شود. همین عامل است که باعث می شود

روغن بادام تلخ به عنوان منبع غنی از ویتامین E و آنتی اکسیدان

روغن بادام تلخ منبعی غنی از اسید های چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان هاست. مقادیر قابل توجهی از ویتامین E در فرمولاسیون این روغن حضور دارد. ویتامین E یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند است. ویتامین E می تواند با مهار فعالیت اکسیدان رادیکال های آزاد باعث پیشگیری از اثرات مخرب این رادیکال های سمی در تحریک ملانوژنز شود. به این ترتیب است که می تواند اثرات ضد لک از خود بروز دهد و اثر روشن کننده داشته باشد.

روش استفاده از روغن بادام تلخ

برای استفاده از روغن بادام تلخ در درجه اول باید محل به کارگیری حتما تمیز باشد. به خصوص اگر قرار باشد برای رفع التهاب و بیماری های التهابی یا شوره و جوش از این ترکیب استفاده شود. حتما باید پوست ناحیه سر یا اسکالپ از هر گونه آلودگی و چربی پاک شود. بعد از تمیز کردن اولیه، استفاده از روغن هایی مثل بادام تلخ می تواند روی پوست تمیز که کمی مرطوب است روی دهد. به این ترتیب است که از بروز شوره سر هم پیشگیری می شود.

آیا روغن بادام تلخ برای لاغری مفید است؟

روغن بادام تلخ قدری خاصیت لینت آور دارد. در واقع این محصول می تواند با افزایش دفع مواد زائد از دستگاه گوارش باعث سم زدایی از دستگاه گوارش شود. از جمله مزایا و اثرات مفیدی که برای روغن بادام تلخ ذکر می شود، می توان به مبارزه با انواع عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی و انگلی، به خصوص در دستگاه گوارش اشاره کرد. این ماده روغنی قابلیت آن را دارد که

سخن پایانی

روغن بادام تلخ منبعی غنی از انواع ویتامین های محلول در چربی و به خصوص ویتامین E و ویتامین D3 است. از فرم تصفیه شده این روغن به صورت خوراکی می توان برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی استفاده کرد. این روغن می تواند باعث کاهش سطح چربی های نامطلوب خون شود.

از این روغن می توان در قالب فرمولاسیون ماسک های مو برای رفع مشکلاتی همچون موخوره، در هم گره خوردن موها، وز و پف مو استفاده کرد. این محصول همچنین می تواند در درمان درماتیت و انواعی از بیماری های پوستی التهابی مانند سوریازیس، درماتیت سبوره و شوره موثر باشد.

منابع
  1. http://www.fda.gov
  2. http://www.sciencedirect.com

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا