فروشگاه فرهان‌شار

ویتامین B5 شاربوت

ویتامین B5 چیست؟

ویتامین B5 یک مولکول محلول در آب است. این ترکیب از خانواده مشتقات ویتامین B است. ترکیبی که با نام پانتوتنیک اسید هم شناخته می شود. این مولکول یک آنتی اکسیدان قدرتمند است. مولکولی که می تواند باعث مهار واکنش های التهابی شود. مولکولی که می تواند از درماتیت پیشگیری کند.

ویتامین B5 هم در فرآورده های مکمل خوراکی، هم در فرآورده های آرایشی بهداشتی و هم در فرآورده های تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول برای تقویت پوست و مو بیش از هر مورد دیگری مصرف می شود. مصرف این ویتامین همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. ویتامین B5 مانند سایر انواع ویتامین های خانواده B می تواند در تبدیل کربوهیدرات ها به سوخت سلول (گلوکوز) نقش بسیار مهمی داشته باشد.

نقش ویتامین B5 برای پوست و مو

ویتامین B5 چنان که در ادامه گفته خواهد شد، در پیشگیری از لک و کک و مک، و محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید موثر است. ویتامین B5 همچنین در جلوگیری از ترک های پوستی و خشکی پوست فعال است. این ترکیب می تواند مانع از تولید بیش از حد ملانین و نیز تخریب کلاژن شود. این مولکول می تواند به بیوتین کمک کند تا خونرسانی به فولیکول های مو را افزایش دهد.

مصرف ویتامین B5 برای کنترل چربی و جلوگیری از ایجاد چربی اضافی در پوست

ویتامین B5 نقش مهمی در تبدیل چربی ها به مولکول های ساده تر دارد. ویتامین B5 از این طریق می تواند باعث کاهش میزان چربی های در معرض استفاده باکتری های پوست شود. این باکتری ها می توانند با استفاده از چربی پوست تکثیر حاصل کنند. به این ترتیب باکتری های تکثیر یافته مجرای غدد چربی را می بندند و ایجاد آکنه می کنند. ویتامین B5 از طریق کاهش تولید چربی می تواند نقش مهمی در کاهش شدت آکنه داشته باشد.

تاثیرات مصرف ویتامین B5 بر سلامتی پوست و مو

ویتامین B5 در کنترل آکنه یا جوش، تقویت ریشه های مو، پیشگیری از ریزش مو و جلوگیری از ایجاد پیری زودرس در ناحیه پوست بسیار موثر است. این محصول در ماسک های مو مانند ماسک موی شاربوت مورد استفاده قرار می گیرد. ویتامین B5 می تواند باعث جلوگیری از عفونتهای قارچی پوست سر شود.

از جمله مهم ترین اثرات این ترکیب کنترل ترشح چربی غدد چربی در کف سر می باشد. به این ترتیب شوره سر نیز کنترل می شود. همچنین از تشدید ریزش مو جلوگیری می گردد. این ترکیب می تواند بافت موی آسیب دیده در اثر استفاده از رنگ مو و فرآورده های صاف کننده یا فردهنده را ترمیم کند.

ویتامین B5 و تاثیر آن بر بهبود ترک های پوستی

ویتامین B5 و تاثیر آن بر بهبود ترک های پوستی شاربوت

ویتامین B5 یک ضدالتهاب موثر است. این ترکیب می تواند با مهار فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو از اثرات مخرب این رادیکال ها بر سلامت پوست پیشگیری کند. یکی از مضرات مهم رادیکال های آزاد اکسیداتیو تخریب بافت کلاژن و هیالورونیک اسید بافت زیرجلدی است. این ترکیبات سمی می توانند تدریجا باعث افزایش چین و چروک پوست شوند. به این ترتیب ویتامین B5 با اثرات مهار کننده رادیکال های آزاد اکسیداتیو باعث مهار اثرات مضر این ترکیبات بر روی چین و چروک پوست می گردند.

مصرف ویتامین B5 برای تسکین و بهبود التهاب های پوستی

ویتامین B5 نقش مهمی در کنترل فعالیت پروستاگلندین ها دارد. این ترکیبات از جمله مولکولهای التهابی بسیار مهم هستند. این مولکول های می توانند باعث گسترش واکنش های التهابی شوند. ویتامین B5 با مهار فعالیت این ترکیبات عملا در کمک به پیشگیری از درماتیت و واکنش های التهابی مشابه موثر اند.

تاثیرات ضد اکسایشی ویتامین B5 بر روند پیری پوست

ویتامین B5 در اشکال مختلف خود یک آنتی اکسیدان است. این ترکیب می تواند باعث مهار فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو شود. از این رهگذر مانع از تخریب کلاژن، الاستین، فیبرونکتین و هیالورونیک اسید می شود. این یعنی عملا ویتامین B5 از ایجاد پیری پوست پیشگیری می کند. این اثرات ویتامین B5 البته در صورت مصرف خوراکی هم بروز می کنند.

ویتامین B5 به خصوص در مصرف از راه خوراکی می تواند به دلیل اثرات آنتی اکسیدان مانع از بروز حملات قلبی شود. البته این اثرات کمکی است. در واقع ویتامین B5 نمی تواند کاملا جایگزین داروهای قلبی شود. ویتامین B5 از طرفی می تواند در کمک به پیشگیری از واکنش های التهابی سیستم اعصاب مرکزی هم موثر باشد. به این ترتیب این ترکیب می تواند نقشی کمکی در جلوگیری از بروز یا تشدید اختلالات طیف دمانس، از جمله آلزایمر یا پارکینسون داشته باشد.

ویتامین B5 و نقش آن در ترمیم و بازسازی سلولهای پوستی

از آن جا که ویتامین B5 در ساختار شیمیایی مولکول کوآنزیم A حضور دارد، می تواند نقش مهمی در ترمیم سلول های پوستی آسیب دیده ایفا کند. این سلول ها برای ترمیم باید تکثیر حاصل کنند. برای این تکثیر نیاز به کوآنزیم A بسیار مهم و ضروری است. به این ترتیب است که ویتامین B5 از نظر کمک به ترمیم آسیب های پوستی بسیار حیاتی است.

پانتوتنیک اسید و تاثیرات آن بر بهبود رنگ و لطافت پوست

پانتوتنیک اسید  شاربوت

پانتنول یا D – پانتنول یک پیش ساز ویتامین B5 است. به این ترکیب اصطلاحا پروویتامین B5 هم می گویند. گاهی به دلیل مزایای نسبی این ترکیب، به جای خود ویتامین، از این ترکیب که پیش ساز آن به شمار می آید استفاده می شود. این ترکیب یک مرطوب کننده قوی است. این ترکیب می تواند به حفظ رطوبت داخلی سلول های پوستی کمک کند. این ترکیب همچنین مانع از تولید بیش از حد ملانین در پوست می شود. بنابراین در حفظ رنگ و لطافت پوست موثر است.

مصرف ویتامین B5 برای کاهش خشکی و ترک های پوست

ویتامین B5 به دلیل اثرات ضد التهاب خود می تواند مانع از خشکی و ترک های پوست شود. همچنین یکی از خواص مهم ویتامین B5 این است که باعث کاهش از دست رفتن رطوبت از خلال ضخامت پوست می شود. این ترکیب نقش مهمی در حفظ NMF های درون پوست دارد. این ترکیب در واقع عوامل مرطوب کننده طبیعی از دست رفته پوست در اثر شستشو را به آن بر می گرداند. این ترکیب می تواند مانع از بروز خشکی و خارش پوست شود. ویتامین B5 یک ترکیب بسیار مهم در کمک به جلوگیری از آلرژی است.

نقش ویتامین B5 در در تغذیه موها و تقویت ریشه های مو

ویتامین B5 نیز مانند بیوتین می تواند باعث بهبود خونرسانی به فولیکول های مو شود. این ترکیب با افزایش خون رسانی به فولیکول های مو می تواند باعث تقویت رشد فولیکول، پیشگیری از ریزش مو و نیز افزایش ضخامت و درخشندگی موها شود.

مصرف ویتامین B5 برای پیشگیری از ریزش مو و تقویت موهای ضعیف

ویتامین B5 یک سوبسترای مهم برای تولید کوآنزیم A است. مطالعات نشان داده است که کوآنزیم A در رشد و تکثیر سلول های فولیکول مو نقش دارد. همچنین کوآنزیم A نقش مهمی در تعدیل ترشحات چربی غدد چربی پوست دارد. به خصوص در ناحیه اسکالپ یا کف سر این ترکیب نقش بسیار مهمی دارد. به این ترتیب با تعدیل چربی کف سر باعث مهار عفونت های قارچی و همچنین ریزش مو می شود. این ماده چنان که اشاره شد برای ساخته شدن نیاز به ویتامین B5 یا پانتوتنیک اسید دارد.

ویتامین B5 و تاثیرات آن بر پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی

ویتامین B5 و تاثیرات آن بر پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی شاربوت

ویتامین B5 یک آنتی اکسیدان است. این ترکیب می تواند فعالیت تیروزین هیدروکسیلاز یا آنزیم تیروزیناز را تنظیم کند. این آنزیم با استفاده از آمینواسید تیروزین به تولید ملانین می پردازد. در فعالیت این آنزیم سوبستراهای تامین کننده اکسیژن نقش بسیار مهمی دارند.

این سوبستراها می توانند باعث هیدروکسیلاسیون آمینواسید تیروزین شوند. به این ترتیب در ادامه تیروزین هیدروکسیله شده پلیمریزه شده و به ملانین تبدیل می شود. استفاده از ویتامین B5 با مهار فرآیند اکسیداسیون در نهایت به مهار تولید ملانین منجر می شود. این وضعیت به مهار لک و کک و مک منتهی می گردد.

پانتوتنیک اسید بهبود و زیبایی پوست و مو

پانتوتنیک اسید با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان خود می تواند اثرات مهمی در سلامت پوست و مو داشته باشد. این ترکیب می تواند باعث جلوگیری از تشکیل لک های پوستی شود. این محصول همچنین از بروز چروک و پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. به دلیل برخورداری از خاصیت ضد التهابی پانتوتنیک اسید می تواند باعث پیشگیری از درماتیت و مشکلات پوستی دیگری همچون سوریازیس شود.

ویتامین B5 در پیگیری از عفونت های قارچی و آکنه هم موثر است. این ترکیب می تواند باعث تعدیل تولید چربی شود. این مسئله اهمیت اساسی در پاتوفیزیولوژی آکنه دارد. در واقع با تعدیل چربی است که می توان مانع از تولید آکنه شد.

خواص ویتامین B5

ویتامین B5 یک آنتی اکسیدان قدرتمند است. این ترکیب دارای اثرات ضدالتهابی نسبتا ملایم است. این ترکیب هم چنین در سنتز هورمون های جنسی و نیز هورمون های استرس در غده آدرنال نقش دارد. ویتامین B5 همچنین در خونسازی و پیشگیری از کم خونی موثر است.

بدن ما برای ساخت کلسترول نیز نیاز به کوآنزیم A دارد. کوآنزیم A ترکیبی است که برای ساخت آن حتما به ویتامین B5 نیاز داریم. بنابراین ساخت کلسترول که نقش مهمی در تکامل مغز و نخاع جنین دارد، نیازمند ویتامین B5 خواهد بود. به این ترتیب اگر مادر باردار در وضعیت سوء تغذیه و کمبود ویتامین B5 باشد، احتمال اختلالات تکامل سیستم عصبی در جنین بسیار بالاتر خواهد رفت.

از طرفی مطابق برخی مطالعات یکی از مشتقات ویتامین B5 یا پانتوتنیک اسید به نام Pantethine می تواند به کنترل سطح کلسترول خون کمک کند. این ترکیب می تواند باعث کاهش سطح LDL شود.

ویتامین B5 موجود در ماسک موی شاربوت

ویتامین B5 موجود در ماسک موی شاربوت

ویتامین B5 در فرمولاسیون ماسک موی شاربوت استفاده شده است. مهم ترین خاصیت این ویتامین در ماسک مو کمک به اثرات ضد التهابی ماسک مو است. این ویتامین همچنین با اثرات آنتی اکسیدان خود به مهار فعالیت رادیکال های آزاد می پردازد. از این رهگذر باعث مهار مو خوره و در هم گره خوردگی موها می شود.

این محصول همچنین کمک می کند وز موها کاهش پیدا کند و ساختار موهای آسیب دیده در اثر استفاده از رنگ مو یا فرآورده های حالت دهنده مو کاهش یابد. از ویتامین B5 می توان در فرمولاسیون ماسک های داخل حمام یا خارج حمام استفاده کرد.

سخن پایانی

ویتامین B5 مولکولی از خانواده ترکیبات ویتامین B است. این مولکول یک آنتی اکسیدان قدرتمند به شمار می آید. ترکیبی با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان که می تواند باعث مهار رادیکال های آزاد اکسیداتیو می شود. این ترکیب در مهار ریزش مو، تقویت ناخن و درخشندگی تارهای مو مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از ماسک های مو مانند ماسک موی شاربوت حاوی این ویتامین هستند. این ویتامین هم در فرمولاسیون ماسک های موی خارج حمام و هم ماسک های موی داخل حمام کاربرد دارد.

منابع
  1. https://health.clevelandclinic.org
  2. http://www.sciencedirect.com

تهیه و تنظیم: تیم مدیکال شرکت داروسازی دارو افشان شایگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا