فروشگاه فرهان‌شار

روغن بادام چیست و چه خواصی دارد؟

روغن بادام چیست و چه خواصی دارد؟

روغن بادام نوعی روغن گیاهی است که از دانه گیاهی به نام Prunus dulcis به دست می آید. این روغن حاوی مقادیر قابل توجهی از انواع اسیدهای چرب امگا 3 است. از جمله مواد بسیار مهمی که در ترکیب روغن بادام حضور دارند، می توان به ویتامین E و منیزیم اشاره کرد. یکی از خواص مهم روغن بادام اثر نرم کنندگی آن است.

روغن بادام می تواند باعث مهار موخوره شود. از این روغن در فرمولاسیون ماسک مو استفاده می­شود. ماسک موهای داخل حمام هم می توانند حاوی این روغن هستند. اما روغن بادام بیشتر در فرمولاسیون ماسک موهای خارج حمام یا بدون شستشو استفاده می شود. روغن بادام به همراه شی باتر، روغن آووکادو، روغن آرگان و روغن جوانه گندم در فرمولاسیون بسیاری از ماسک های موی خارج حمام استفاده می شود.

روغن بادام منبعی از ویتامین E و اسیدهای چرب  

روغن بادام منبعی از ویتامین E و اسیدهای چرب  

روغن بادام منبعی غنی از ویتامین E و اسیدهای چرب است. اسید های چرب امگا 3 ترکیباتی از خانواده اسیدهای چرب غیراشباع هستند که اثرات آنتی اکسیدان دارند. این ترکیبات می توانند از بروز بسیاری از اختلالات قلبی عروقی پیشگیری کنند. یکی از خواص این ترکیبات کاهش میزان کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب است.

به کلسترول بد لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) و به کلسترول خوب لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) می گویند. اسید های چرب امگا 3 روغن بادام می توانند باعث کاهش سطح تری گلیسرید نیز بشوند.

کاربردهای روغن بادام

روغن بادام یک امولینت قوی است. این محصول می تواند باعث حفاظت از پوست در برابر از دست رفتن عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست شود. این ترکیبات مرطوب کننده طبیعی را NMF می نامند. روغن بادام می تواند مانع از خشکی و پیری پوست شود. این محصول می تواند در کاهش میزان رطوبت از دست رفته از جدار سلول های پوستی (TEWL-Trans Epidermal Water Loss) موثر باشد.

تاثیرات روغن بادام بر پوست و مو

روغن بادام به دلیل دارای بودن مقادیر بالای ویتامین E نقش ضد چروک دارد. این ترکیب می تواند مانع از بروز لک های پوستی شود. این ترکیب همچنین نقش آنتی اکسیدان خود را در مراقبت از مو نشان می دهد. این ترکیب می تواند باعث جلوگیری از موخوره شود. در واقع ویتامین E می تواند باعث مهار در هم گره خوردن موها شود.

این ترکیب همچنین می تواند باعث تسکین شوره سر شود. روغن بادام نقش موثری در تسکین خارش سر در افراد مبتلا به درماتیت سبوره دارد. در واقع افراد مبتلا به سبوره در صورت مصرف این محصول کمتر در معرض پوسته ریزی و خارش قرار می گیرند. درماتیت سبوره نوعی اختلال پوستی التهابی است که مصرف ویتامین E و اسید های چرب موجود در روغن بادام می تواند آن را کنترل کند.

روغن بادام و پیشگیری از ریزش مو

روغن بادام نقش مهمی در تقویت ریشه های مو دارد. روغن بادام مقدار زیادی بیوتین در خود دارد. بیوتین می تواند جریان خون موضعی را افزایش دهد. از این رهگذر ماساژ مو با روغن بادام باعث مهار ریزش مو و درخشان تر شدن تارهای مو می شود. اثرات مفید بیوتین برای سلامت پوست و مو بر هیچ کس پوشیده نیست. همین اثرات در بیوتین خوراکی هم دیده می شود. مصرف خوراکی قرص پنج میلی گرمی بیوتین دارو افشان شایگان می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.

روغن بادام برای کاهش التهابات پوستی و آکنه

روغن بادام برای کاهش التهابات پوستی و آکنه

روغن بادام نقش مهمی در کاهش التهابات پوستی دارد. روغن بادام همان طور که گفته شد می تواند باعث تسکین التهاب پوستی در درماتیت سبوره شود. این ترکیبات با مهار فعالیت آنزیماتیک سیکلواکسیژناز تیپ دو می توانند باعث پیشگیری از فلسی شدن پوست و حتی سوریازیس شود. اثرات آنتی اکسیدان روغن بادام در نهایت می تواند باعث مهار تولید ملانین شود.

این رنگدانه بسیار مهم عامل ایجاد لک های پوستی است. و حتی در صورت تولید بیش از حد و کنترل نشده می تواند باعث سرطان پوست شود. روغن بادام می تواند نقش پیشگیری کننده از بروز لک های تیره، کک و مک و حتی ملانوم شود.

تاثیرات روغن بادام بر روند پیری پوست

روغن بادام به دلیل داشتن مقادیر بالای بیوتین، ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 3 که هر سه از ترکیبات آنتی اکسیدان قدرتمند به شمار می آیند، می تواند باعث روشن شدن لکه های تیره زیر چشم و نیز پف (Puffiness) زیر چشم شود. این اثرات نتیجه مستقیم خاصیت آنتی اکسیدانی روغن بادام است. این اثرات در نهایت باعث پیشگیری از پیری پوست و از جمله چین و چروک دور چشم می شود.

مزایا و مضرات روغن بادام

روغن بادام ضرر قابل توجهی برای پوست ندارد. مطالعات هیچ اثر منفی از این محصول بر روی پوست گزارش نکرده است. البته مصرف خوراکی مقادیر بیش از حد این ترکیب می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. از میان این عوارض می توان به اوردوز ویتامین E اشاره کرد. مزایای اصلی روغن بادام برای پوست چنان که گفتیم حفظ رطوبت پوست و پیشگیری از بروز چروک و پیری پوست است.

این ترکیب همچنین می تواند باعث پیشگیری از ریزش مو و نیز افزایش ضخامت تارهای مو شود. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده از روغن بادام می تواند حتی در تسکین درد های عضلانی یا میوپاتی هم موثر باشد.

روغن بادام و نحوه استفاده صحیح آن

مقدار روغن بادام باید در حدی باشد که باعث ایجاد حس چربی روی پوست و مو نشود. به همین دلیل استفاده از روغن بادام در قالب فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی بهتر از استفاده از روغن خالص است. روغن بادام از نظر تغذیه ای حاوی 119 کالری، 5/13 گرم چربی تام، 1/1 گرم چربی اشباع، 4/9 گرم اسید چرب از نوع MUFA و 3/2 گرم PUFA است. در روغن بادام همچنین 9/35 گرم فیتواسترول یا استرول گیاهی وجود دارد. روغن بادام همچنین به اندازه 26 درصد دوز مورد نیاز روزانه ویتامین E دارد.

روغن بادام و تاثیرات آن بر التهابات پوستی

روغن بادام و تاثیرات آن بر التهابات پوستی

روغن بادام به دلیل داشتن مقادیر بالای ویتامین E و اسید های چرب امگا 3 اثرات ضد التهاب قدرتمندی دارد. این ترکیب می تواند باعث تنظیم فعالیت سیستم ایمنی شود. با تنظیم فعالیت سیستم ایمنی واکنش های التهابی اتوایمیون مانند سوریازیس کنترل می شود. میزان پوسته ریزی کاهش می یابد. التهاب و قرمزی و خارش افت می نماید. این ها همه اثرات مثبت روغن بادام بر روی بافت پوست است.

استفاده از روغن بادام برای حفظ تعادل رطوبتی پوست

استفاده از روغن بادام باعث جبران آب از دست رفته پوست می شود. به بیان دیگر این محصول می تواند باعث تامین آب از دست رفته پوست و جلوگیری از خشکی و خارش پوستی شود. روغن بادام تعادل اولیه آبی پوست را به آن باز می گرداند. این محصول مانع از از دست رفتن عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست می شود.

تفاوت روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین (Sweet Almond Oil) از بادام شیرین و روغن بادام تلخ (Bitter Almond Oil) از بادام تلخ به دست می آید. تفاوت اصلی این دو نوع روغن در اثرات پوستی نیست. این دو روغن به خصوص وقتی از راه خوراکی مصرف شوند، می توانند اثرات متفاوتی داشته باشند. استفاده خوراکی از روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ترکیبی به نام آمیگدالین می تواند عوارض مهمی به دنبال داشته باشد.

برخی مطالعات نشان از این دارد که مصرف روغن بادام شیرین می تواند باعث پیشگیری از بروز جوش یا آکنه و همچنین کنترل و کاهش قند خون شود. در یک مطالعه بر روی 160 زن مشخص شده است که استفاده از روغن بادام شیرین می تواند مانع از ایجاد ترک های پوستی یا استرچ مارک و نیز خارش و قرمزی بر روی ناحیه شکم شود.

کاربرد روغن بادام برای پوست

روغن بادام در جلوگیری از پیری پوست موثر است. این محصول باعث تقویت بافت زیرجلدی می شود. این ترکیب می تواند باعث مهار از دست رفتن رطوبت و کاهش میزان TEWL شود. روغن بادام همچنین می تواند نقش مهمی در کاهش چین و چروک های پوستی و پیشگیری از پیری پوست داشته باشد. روغن بادام را بهتر است در قالب فرآورده هایی مانند لوسیون بدن برای مرطوب کردن پوست مورد استفاده قرار داد. یکی از این فرآورده ها لوسیون بدن شاربوت است.

روغن بادام شیرین در کرم مرطوب کننده شاربوت

 

روغن بادام به عنوان یک امولینت یا مرطوب کننده قوی نقش مهمی در فرمولاسیون کرم های مرطوب کننده دارد. این ترکیب باعث مهار از دست رفتن رطوبت پوست و کاهش TEWL می شود. این ترکیب همچنین در مهار التهابات پوستی موثر است.

سخن پایانی

روغن بادام ماده ای چرب با خاصیت آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند است. این محصول به دلیل داشتن مقادیر بالای بیوتین، اسید های چرب امگا 3، ویتامین E و … می تواند اثرات ضدالتهاب بسیار مفیدی داشته باشد. روغن بادام می تواند باعث مهار در هم گره خوردگی موها شود. روغن بادام می تواند درخشندگی موها را افزایش دهد.

این ترکیب به دلیل داشتن اسید های چرب امگا 3 می تواند در مهار موخوره موثر باشد. روغن بادام در فرمولاسیون بسیاری از فرآورده های پوستی از جمله کرم های مرطوب کننده، لوسیون های بدن و ماسک مو استفاده می شود. این ترکیب به صورت خوراکی نیز برای اثرات مفید گوارشی و نیز رفع یبوست و کاهش چربی های مضر استفاده می شود.

با مصرف خوراکی روغن بادام میزان تری گلیسرید و کلسترول بد در خون افت می کند. باید توجه داشت مصرف روغن بادام عوارضی را که مصرف بیش از حد خود بادام ممکن است به دنبال داشته باشد ندارد.

منابع
  1. http://www.sciencedirect.com
  2. http://www.healthline.com
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

تهیه و تنظیم : تیم مدیکال شرکت دارو افشان شایگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا