فروشگاه فرهان‌شار

هر چیزی که در مورد چین و چروک دور چشم باید بدانیم

هر چیزی که در مورد چین و چروک دور چشم باید بدانیم !

در این مقاله می خوانیم

چین و چروک دور چشم یا همان Wrinkles یکی از علائم کهنسالی است. البته ممکن است در افرادی در محدوده سنی پایین تر هم دیده شود. به خصوص در افرادی که لایف استایل نامناسب دارند. به عنوان مثال در افرادی که تغذیه نامناسب یا خواب ناکافی دارند. استفاده زیاد از منابع قندی و چربی نیز می تواند باعث تشدید چروک های پوستی شود.

برای مقابله با چین و چروک پوستی روش های مختلفی وجود دارد. استفاده از محصولات موضعی ضد چروک مانند کرم کلاژن و کرم آبرسان هیالورونیک اسید، استفاده از روش هایی مثل بوتاکس، لیزردرمانی و مواردی از این دست همگی به درمان چین و چروک کمک می کند. البته عموما استفاده از این محصولات اثرات دائمی ندارد. بلکه هر از چند گاهی باید تکرار شود.

چروک دور چشم چیست ؟

چروک دور چشم در درجه اول نتیجه فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو است. فعالیت مخرب این رادیکال های سمی در نتیجه استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی نامناسب، تماس با نور خورشید، استفاده از سیگار و الکل، خواب ناکافی، و مواردی از این دست می توانند  باعث تشدید چروک پوست شوند.

اساسا ناحیه دور چشم یکی از حساسترین نواحی پوست بدن و صورت از نقطه نظر آسیب پذیری به حساب می آید. به خصوص در زمینه بروز چروک های پوستی منطقه ای بسیار حساس به حساب می آید. تقریبا می توان گفت اولین چروک های پوستی صورت در این ناحیه بروز می یابد. چون پوستی بسیار نازک دارد و تخریب و کمبود کلاژنم بیش و پیش از هر ناحیه دیگری در این منطقه بروز پیدا می کند.

چروک دور چشم از چه سنی شروع می شود ؟

درست از سن بیست سالگی میزان سنتز کلاژن در پوست ما به شدت افت می کند. همزمان فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو بالا می رود . به این ترتیب احتمال بروز چین و چروک به شدت افزایش می یابد. این وضعیت به خصوص در نواحی که پوست نازک تر است واضح تر دیده می شود. از جمله این نواحی می توان به منطقه اطراف چشم و نیز اطراف لب ها اشاره کرد. این نواحی درست همان نواحی است که در جراحی های زیبایی بیشتر مورد دستکاری قرار می گیرد.

از جمله عمیق ترین چروک های پوستی می توان به ناحیه اطراف چشم اشاره کرد. در این ناحیه چروک های پنجه کلاغی بسیار شایع است. این چروک ها هر قدر عمیق تر شوند، رفع شان نیاز به زمان بیشتری دارد. ممکن است استفاده تنها از محصولات ضد چروک مانند کرم های جوان ساز و کلاژن یا سرم های دور چشم نتواند این چروک های عمقی را از بین ببرد. در این موارد ممکن است نیاز به استفاده از روش هایی مانند تزریق بوتاکس داشته باشیم. اثرات هیچ کدام از این روش ها قطعی و دائمی نیست. ممکن است با فواصل زمانی متفاوت نیاز به تکرار این موارد داشته باشیم.

روش های پیشگیری از ایجاد چروک دور چشم

روش های پیشگیری از ایجاد چروک دور چشم

تغذیه مناسب، کاهش مصرف سیگار و الکل، استفاده از میان وعده های غذایی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان مثل آجیل، خشکبار، میوه و سبزی تازه و تحرک کافی از مهمترین روش های حفظ سلامت پوست به شمار می آیند. این تکنیک ها به کاهش دامنه فعالیت مخرب رادیکال های آزاد اکسیداتیو کمک می کنند. این تکنیک ها کمک می کنند سموم اثرات سمی مخرب بر کلاژن و فیبرونکتین پوست نگذارند.

راهکار های پزشکی و کلینیکی چروک دور چشم

از مهم ترین روش های مقابله با چروک دور چشم می توان به استفاده از کرم های کلاژن و جوان ساز اشاره کرد. این کرم ها به دلیل داشتن هیالورونیک اسید می توانند تا حدود زیادی باعث تحریک سنتز کلاژن، الاستین و فیبرونکتین شوند. این پروتئین ها نقش مهمی در فرآیند جوانسازی پوست دارند. استفاده از تزریق بوتاکس، لیزردرمانی و مصرف کلاژن خوراکی از دیگر روش های مقابله با چین و چروک است.

ماسک‌های خانگی برای تسکین چروک دور چشم

ماسک‌های خانگی برای تسکین چروک دور چشم

ماسک های دور چشم حاوی حجم بالای آنتی اکسیدان از بهترین فرآورده ها برای مقابله با چروک دور چشم هستند. این ماسک ها می توانند از مواد اولیه متعدد و متنوعی همچون عسل، عصاره خیار، آووکادو، آرگان و … تشکیل شده باشند. در روغن آرگان مقادیر قابل توجهی از اسید های چرب امگا 3 حضور دارند. این اسید های چرب می توانند اثرات ضد التهاب از خود بروز دهند.

روش‌های ماساژ خانگی برای کاهش چین و چروک دور چشم

یکی از نکات بسیار مهم در مقابله با چین و چروک استفاده صحیح از وسایلی اسمت که برای آرایش پوست صورت یا دور چشم استفاده می شوند. هم چنین یادگیری صحیح تکنیک های اصلاح موهای صورت بسیار مهم است.

عوامل موثر در ایجاد چروک دور چشم و راهکارهای پیشگیری

مهمترین عامل موثر در ایجاد چروک دور چشم توقف سنتز کلاژن است. توقف سنتز کلاژن، الاستین و فیبرونکتین که از سن بیست سالگی آغاز می شود و در مقابل سرعت تخریب بافت کلاژن زیر پوستی که روز به روز بیشتر و سریعتر می شود از مهمترین علل بروز چین و چروک است. البته در این میان فعالیت سمی و مخرب رادیکال های آزاد اکسیداتیو بر شدت این وضعیت می افزاید.

استفاده نادرست از وسایل آرایشی مانند استفاده نادرست و نامناسب از ماشین و تیغ ریش تراشی و اپیلاتور می تواند از مهمترین علل تشدید و وخامت جوش صورت و چین و چروک پوستی باشد.

استفاده از کرم‌ها و سرم‌های ضد چروک در دور چشم

کرم ها و سرم های دور چشم حاوی مقادیر بالایی هیالورونیک اسید، کلاژن و ترکیبات آنتی اکسیدان هستند. این ترکیبات به مقابله با التهاب پوستی، لک و جوش کمک می کنند. نحوه استفاده از کرم و سرم دور چشم با کرم ها و فرآورده های دیگر فرق دارد. برای استفاده از محصولات چشمی فقط کافی است مقدار بسیار کمی از آن را روی نوک انگشت بزنیم. سپس با نوک انگشت به دور چشم ضربه می زنیم. سرم ها البته از کرم ها نفوذ عمقی تری دارند. در همه حال باید دقت داشت که مقدار استفاده از محصولات دور چشم نباید زیاد باشد.

تغذیه سالم و تأثیر آن بر کاهش چروک دور چشم

تغذیه سالم و تأثیر آن بر کاهش چروک دور چشم

استفاده از میوه و سبزی تازه از مهم ترین اصول پایه ای کاهش چروک دور چشم به شمار می آید. استفاده از منابع قوی و غنی آنتی اکسیدان بسیار مهم است. همچنین اجتناب از مصرف فست فود ها و غذاهای حاوی چربی بالا می تواند گام مهمی در این زمینه باشد. این نوع غذاها حاوی مقادیر بالایی از رادیکال های آزاد اکسیداتیو هستند. ترکیباتی که هم سرطان ایجاد می کنند و هم باعث پیری پوست و ریزش مو می شوند.

ترکیباتی که می توانند باعث بروز بیماری های التهابی و اختلالات خودایمنی مانند استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شوند. بنابراین برای مقابله با این اختلالات لزوم پیروی از یک رژیم غذایی مناسب بسیار مهم است. در این راستا استفاده از میان وعده های غذایی حاوی آجیل و خشکبار زیاد می تواند مفید باشد. برای کاهش چروک های پوستی عدم استفاده از دخانیات هم بسیار مهم است. افرادی که الکلی هستند یا به استعمال دخانیات می پردازند بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار پیری پوست می شوند. بیماری های التهابی ریه هم در این افراد بیشتر دیده می شود. این ها همه ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو است.

استفاده از روغن‌های طبیعی برای رطوبت دهی و کاهش چین و چروک دور چشم

از جمله موثرترین روغن ها برای مهار چروک های دور چشم می توان به روغن آووکادو، روغن آرگان و روغن جوانه گندم اشاره کرد. این سه ترکیب روغنی در فرمولاسیون ماسک های مو نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در ماسک های موی شاربوت از این روغن ها در کنار شی باتر استفاده می شود. شی باتر یا کره بوتیروسپرموم پارکی ئی (Butyrospermum parkii) یک نوع چربی جامد به رنگ زرد است. این محصول به صورت تصفیه شده هم مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از ماسک گلاب برای تسکین چین و چروک دور چشم

بسیاری از اسانس های گیاهی نقش پاک کننده و آرامبخش دارند. از محلول اسانس رز در آب یا همان گلاب در طراحی و فرمولاسیون بسیاری از ماسک های صورت استفاده شده است. این ماسک می تواند باعث بروز اثرات ضد التهاب شود. این ماسک همچنین در کنترل جوش های صورت نیز نقش دارد. تنظیم سایز منافذ پوستی از نتایج استفاده از این ماسک هاست.

از آن جا که این ماسک ها اثرات ضد التهابی ملایمی دارند و می توانند تا حدی از فعالیت مخرب رادیکال های آزاد اکسیداتیو جلوگیری کنند، اثرات مفیدی بر ضد پف، تیرگی پوست و چین و چروک نیز دارند. از اسانس رز در فرآورده های دور چشم به وفور استفاده می شود. این اسانس همچنین می تواند اثرات ضد لک از خود بروز دهد. به همین خاطر از آن در طراحی پچ های ضد پف دور چشم نیز استفاده می شود.

اثرات مثبت خواب کافی بر کاهش چروک دور چشم

خواب کافی برای حذف مقادیر اضافی رادیکال های آزاد اکسیداتیو از بدن بسیار لازم است. خواب کافی باعث بهبود سطح ملاتونین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در مغز می شود. بالا رفتن ملاتونین به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند می تواند در کاهش میزان فعالیت رادیکال های آزاد اکسیداتیو و مدیاتورهای التهابی مانند انواع پروستاگلندین ها و لکوترین ها موثر باشد.

روش‌های مبتنی بر لیزر در درمان چروک دور چشم

لیزردرمانی و استفاده از امواج اولتراسوند (هایفو-HIFU) دو تکنیک بسیار متداول برای اصلاح نقائص پوستی است. در تکنیک اول از امواج قدرتمند الکترومغناطیسی با تمرکز بالا استفاده می شود. در تکنیک دوم نیز از امواج التراسوند استفاده می کنند. هیچ یک از این تکنیک ها مشکل جدی برای سلامت شخص به دنبال ندارد.

به خصوص تکنیک هایفو که در آن امواج مافوق صوت تنها در لایه های سطحی پوستی باقی می مانند و نفوذ بیشتری نمی کنند. باید در نظر داشت که تابش لیزر در صورت شدید بودن ممکن است باعث التهاب پوستی نیز شود. مکانیزم اصلی عمل تابش لیزر در این فرآیند از بین بردن سلول های مرده در لایه شاخی یا Stratum corneum و تولید مجدد سلول های زنده است. لیزر درمانی می تواند در تجدید بافت و ترمیم آسیب های بافتی نقش بسیار مهمی داشته باشد.

تأثیر استفاده از محصولات ضدآفتاب در پیشگیری از چروک دور چشم

تأثیر استفاده از محصولات ضدآفتاب در پیشگیری از چرو

ضدآفتاب ها محصولاتی به فرم امولسیون هستند. این امولسیون ها معمولا به فرم روغن در آب هستند. گاهی هم آن ها را در قالب خمیر یا لوسیون طراحی و فرموله می کنند. این فرآورده ها حاوی مقادیر بالایی تیتانیوم دی اکساید، فریک اکساید، زینک اکساید و منیزیم اکساید هستند. در فرمولاسیون برخی از این فرآورده ها ممکن است از مشتقات سینامات استفاده شود.

تمام این فرمولاسیون ها می توانند پوست را از تابش اشعه فرابنفش محافظت کنند. اساسا تابش فرابنفش عامل اصلی تیرگی پوست، درماتیت، آفتاب سوختگی، پیری پوست و چین و چروک است. استفاده از کانسیلر ها، کرم ها، لوسیون ها و سرم های ضد آفتاب همگی می تواند برای مقابله با چین و چروک پوستی موثر باشند.

استفاده از آلوئه ورا برای درمان و ترمیم چروک دور چشم

آلوئه ورا یک گیاه از خانواده آلیاسه است. محصولی که ژل به دست آمده از آن نقش ترمیمی روی زخم دارد. این محصول می تواند باعث بروز اثرات ضد جوش، ضد لک و ضد ریزش مو شود. آلوئه ورا می تواند باعث کاهش سنتز ملانین در پوست شود. به همین دلیل اثرات ضد جوش و روشن کننده دارد. این محصول می تواند در کنترل انواع لک های پوستی، به ویژه ملاسما، کلوآسما و کک و مک نیز اثرات مفیدی داشته باشد.

روش‌های طبیعی برای افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست دور چشم

برخی ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی می توانند باعث تحریک سنتز کلاژن شوند. از میان این ترکیبات می توان به روغن آرگان، ژل آلوئه ورا و نیز هیالورونیک اسید اشاره کرد. اساسا مشخص شده است افرادی که به صور ژنتیکی در پگوست بدن خود مقادیر کمتری هیالورونیک اسید می سازند، بیشتر در معرض ابتلا به پیری پوست قرار می گیرند.

این محصول البته در برخی مکمل های خوراکی نیز یافت می شود. از آن میان می توان به ساشه کلاژگان پلاس تهیه شده در شرکت داروسازی دارو افشان شایگان اشاره کرد. این محصول برای جوان سازی به کار برده می شود. محصولی که علاوه بر هیالورونیک اسید حاوی فولات نسل چهارم، ویتامین C و بیوتین نیز هست. ترکیباتی که همگی در کنار هم به منزله یک کوکتل برای پیشگیری از چروک های پوستی قابل استفاده هستند. بیوتین در قالب قرص های ر وکش دار  حاوی 5 میلی گرم بیوتین نیز تولید شده اند.

این محصول نیز به وسیله لابراتوار تحقیق و توسعه دارو افشان شایگان طراحی و معرفی گردیده است. محصول دیگری که در این زمینه طراحی و معرفی شده قرص هیروژن است. محصولی که به صورت قرص روکشدار طراحی و سنتز شده است. محصولی که حاوی ویتامین C،

راهکارهای طب سنتی برای مراقبت از پوست و کاهش چروک دور چشم

راهکارهای طب سنتی برای مراقبت از پوست و کاهش چروک

یکی از محصولاتی که در فرمولاسیون فرآورده های آرایشی بهداشتی زیاد به کار می رود، آربوتین است. آلفا آربوتین یک گلیکوزید است که اثرات روشن کننده دارد. این محصول در کرم های روشن کننده و سرم های دور چشم به کار می رود. این محصول در ساختار برخی از گیاهان حضور دارد. یکی دیگر از عصاره های مورد استفاده در سرم ها و کرم های روشن کننده و فرآورده های دور چشم، عصاره چای است. عصاره چای اولانگ (Oolong Extract) نقش بسیار مهمی در بهبود علائم تیرگی پوستی دارد.

این محصولات می توانند از چین و چروک هم پیشگیری کنند. روغن زیتون، روغن جوانه گندم، روغن آووکادو و روغن آرگان در کنار شی باتر همگی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان می توانند نقش مهمی در رفع چین و چروک داشته باشند. این محصولات اثر لیفتینگ هم دارند.

تأثیر تمرینات چشمی بر کاهش تنش و چروک دور چشم

حرکات منظم عضلات حلقوی دور چشم می تواند به حذف سریعتر رادیکال های آزاد اکسیداتیو و مهار فعالیت سمی این ترکیبات کمک کند. البته باید در نظر داشت که این حرکات نباید بیش از حد شدید باشد. دستکاری شدید پلک چشم هم می تواند بروز چروک های دور چشم را تشدید کند. همیشه باید در نظر داشت که هنگامی که از سرم یا کرم دور چشم استفاده می کنیم، باید مقدار بسیار کمی از آن ها را به صورت نقطه ای روی پلک و به خصو ص پلک پایینی بزنیم.

باید دقت داشت که استفاده از سرم، به خصوص سرم و کرم روشن کننده روی پلک بالایی خیلی کار درستی نیست. چون امکان پایین آمدن محتویات و ورود آن ها به درون چشم وجود دارذد. در این صورت احتمال بروز بیماری های التهابی چشم افزایش می یابد. برای همین است که توصیه می شود از کرم های دور چشم روی پلک بالایی استفاده نگردد.

نقش کلاژن در چروک دور چشم

کلاژن یک پروتئین بسیار مهم ساختاری در بدن ماست. این گپروتئین از به هم پیوستن تعدادی زنجیره پلی پپتیدی تشکیلل می شود. زنجیره های پروتئینی حاوی اامینواسید های پرولین، گلایسین و لایزین؛ زنجیره هایی که برای ساخت نیازنمد ویتامین C هستند.

زنجیره هایی که در بافت همبند ما حضور دارند. بخش عظیمی از بافت همبند ما به خصوص در ناحیه زیر پوستی از این پروتئین تشکیل شده است. این پروتئین به صورت پپتید های هیدرولیز شده در فرمولاسیون فرمولاسیون ساشه کلاژگان پلاس دارو افشان شایگان استفاده شده است.

از این ساشه می توان روزی یک تا دو بار استفاده کرد. در فرمولاسیون این ساشه از فولات نسل چهارم و هیالورونیک اسید هم استفاده شده است. هیالورونیک اسید در این جا نقش محرک سنتز کلاژن را دارد. هیالورونیک اسید می تواند در نتیجه فعالیت آنزیمی به نام هیالورونان سنتاز در بدن تولید شود. اما تولید آن در برخی افراد با پس زمینه ژنتیکی خاص کاهش می یابد. هم چنین تولید این ماده با افزایش سن در بدن افت می کند.

یکی از دلایل بروز استئوآرتریت و آرتروز افت شدید مقادیر این ماده در بدن به خصوص در سنین بالاست. هیالورونیک اسید چه در قالب محصولات خوراکی مانند ساشه کلاژگان پلاس و چه در قالب فرمولاسیون ماسک های موی شاربوت، ماسک های صورت یا کرم های جوان ساز و کلاژن شاربوت می تواند در بهبود علائم پیری پوست موثر باشد.

سخن پایانی

یکی از اختلالات بسیار شایع به خصوص در سنین سی سال به بالا چروک های پوستی به خصوص چروک های دور چشم است. این چروک ها به خصوص چروک های موسوم به پنجه کلاغی نقش مهمی در افزایش سن ظاهری شخص دارد. در واقع بروز و ظهور این چروک ها می تواند در نتیجه تغذیه نامناسب، تماس بیش از حد با نور آفتاب، استعمال سیگار، مصرف بیش از حد الکل تشدید شود. استفاده از ضدآفتاب ها می تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز این چروک ها داشته باشد.

البته معمولا برای ناحیه دور چشم از کانسیلر و کرم های دور چشم یا سرم های دور چشم استفاده می شود. این محصولات به طور اختصاصی برای ناحیه دور چشم طراحی و معرفی شده اند. در این محصولات مقادیر اندکی از پودر های میکا و انواع سیلیکات ها موجود است. مقادیری از ترکیبات ضد آلرژی نیز در این محصولات به کار می رود. چون ناحیه اطراف چشم ناحیه ای حساس است. ناحیه ای که ممکن است دچار التهاب و سوزش و آسیب شود.

حضور ترکیبات آنتی اکسیدان، ضد التهابی و ضد حساسیت در محصولات دور چشم در واقع به پیشگیری از بروز واکنش های حساسیتی و التهابی در ناحیه دور چشم منجر می شود. در پیشگیری از بروز چیم و چروک، کاهش مصرف مواد قندی و چربی، اجتناب از الکل، سیگار و افزایش میزان تحرک بدنی بسیار مفید است. همچنین استفاده صحیح از کانسیلرها، ضد آفتاب ها، کاهش تماس با نور مستقیم خورشید و استفاده از عینک ضد UV به هنگام تماس با نور صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل بسیار مهم می باشد.

تغذیه نیز اهمیت فوق العاده ای دارد. مصرف غذاهای حاوی میزان بالای آنتی اکسیدان مانند انواع میوه و سبزی تازه، آجیل، خشکبار و منابع گیاهی باید به حداکثر برسد. در مقابل استفاده از گوشت قرمز، غذاهای هورمونی و غیرارگانیک، چربی و قند باید به شدت محدود شود. خواب کافی از موارد دیگری است که باید در نظر گرفته شود. خوابیدن از ساعت 10 شب تا ساعت دو بعد از نیمه شب بسیار مهم است. این دوره زمانی اهمیت فوق اعاده زیادی در پیشگیری از اضافه وزن یا چاقی دارد.

به طور کلی افراد مبتلا به اضافه وزن بیش از افراد با وزن مناسب در معرض ابتلا به اختلالات هورمونی، آلزایمر، جوش و چروک پوستی هستند. در مسیر پیشگیری از بروز چروک های پوستی استفاده از محصولاتی انند ساشه کلاژگان پلاس نیز می تواند بسیار مفید باشد. این محصول در واقع مخلوطی از کلاژن هیدرولیز شده، فولات نسل چهارم، بیوتین، هیالورونیک اسید و ویتامین C است. کوکتلی که به خوبی می تواند از بروز چروک های پوستی پیشگیری کند. این محصول به صورت ساشه فرموله شده و به بازار عرضه شده است.

منابع
  1. http://www.sciencedirect.com
  2. http://www.fda.gov
  3. https://www.health.harvard.edu/topics/nutrition
تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا