فروشگاه فرهان‌شار

موی ویتامینه و تفاوت آن با بقیه ماسک مو ها 1 1

ماسک موی ویتامینه و تفاوت آن با بقیه ماسک مو ها !!!

ماسک موی ویتامینه محصول مراقبتی است که بسته به نوع آن، جهت استفاده بر روی ساقه مو یا کف سر فرموله می‌شود. مقدار مواد مغذی در ماسک مو نسبت به شامپو یا نرم‌کننده بیشتر است و باید مدت طولانی‌تری روی موها باقی بماند و در نتیجه اثر بخشی دو چندان دارد.

ماسک موی ویتامینه چیست؟

ویتامین‌ها در سلامتی و درخشندگی موها موثر هستند. این ترکیبات با داشتن خاصیت آنتی اکسیدان، محافظت کننده، مرطوب و ترمیم کنندگی به حفظ زیبایی و نرمی موهای شما کمک می‌کند. استفاده از شامپو باعث از بین بردن آلودگی و چربی موها و پوست می‌شود و پس از آبکشی شامپو، منافذ موجود بر لایه خارجی ساقه مو باز می‌شود که به جذب بهتر مواد مغذی و ویتامین‌ها که با غلظت بالا در ماسک مو وجود دارد، کمک می‌کند. در مرحله بعدی ترکیبات ماسک مو با ایجاد لایه محافظ روی سطح مو، از خروج مواد مغذی و رطوب جلوگیری می‌نماید در نتیجه اثر ترمیم‌کنندگی و آبرسانی ماسک موی ویتامینه چند برابر می‌شود.

ماسک موی ویتامینه در حمام 

ماسک موها از نظر شیوه مصرف در دو نوع نیازمند آبکشی و بدون نیاز به آبکشی وجود دارند. همچنین برخی از انواع ماسک مو قابلیت استفاده بر روی کف سر دارند. توصیه می‌شوند قبل از استفاده، به بروشور و راهنمای محصول توجه بفرمایید.

انواعی از ماسک موی ویتامینه که نیازمند آبکشی هستند، در حمام و پس از شستشوی مو با شامپو استفاده می‌شود. پس از آنکه موهای خود را با شامپوی مناسب شستشو نمودید، مقدار کافی از ماسک را روی ساقه مو پخش کنید و پس از 5 تا 10 دقیقه، بر اساس راهنمای محصول، با آب ولرم آبکشی نمایید.

ماسک موی شاربوت مخصوص استفاده داخل حمام، مناسب انواع موهاست و حاوی ویتامین B5، شی‌باتر و روغن آووکادو می‌باشد. ویتامین B5 دارای خاصیت آبرسانی و تامین رطوبت است. روغن‌ شی‌باتر سرشار از ویتامین A و E می‌باشد که از وز شدن مو جلوگیری می‌کند و مانع از خشکی ساقه مو می‌گردد. روغن آووکادوی موجود در فرمولاسیون با تامین رطوبت به صورت عمیق، از شکنندگی موها پیشگیری کرده و منجر به درخشندگی و لطافت ساقه مو می‌شود.

تأثیر ماسک موی ویتامینه در محیط حمام  

تأثیر ماسک موی ویتامینه در محیط حمام  

خارجی ترین لایه تارهای مو، کوتیکول نام دارد که از تجمع سلول‌های روی هم تشکیل شده است. پس از شستشوی با شامپو و پاکسازی مو از آلودگی‌ها و در اثر تماس با آب ولرم، منافذ موجود در این لایه باز می‌شود، در نتیجه نفوذپذیری مواد مغذی و آبرسان موجود در ماسک موی ویتامینه افزایش پیدا می‌کند و اثر بخشی آن ارتقا می‌یابد. ترکیبات حافظ رطوبت موجود در ماسک مو، با ایجاد یک لایه پوشاننده روی ساقه مو از خروج آب و مواد مغذی کمک می‌کند و باعث تاثیر بهتر ترکیبات موجود در ماسک مو می‌گردد.

ترکیبات کلیدی در ماسک موی ویتامینه

یکی از موثرترین ویتامین‌ها که در فرمولاسیون ماسک مو مورد استفاده قرار می‌گیرد، ویتامین E است. این ترکیب خاصیت آنتی اکسیدان دارد و از موها در برابر آسیب‌رسان‌های محیط مثل اشعه UV نور خورشید محافظت می‌نماید.

ماسک موی ویتامینه شاربوت مناسب انواع مو، غنی از شی‌باتر است که حاوی ویتامین A و E است و با تامین رطوبت مورد نیاز ساقه مو، از وز شدن و شکنندگی آن جلوگیری می‌کند.

پروویتامین B5 از دیگر ترکیبات موثر در تقویت ساختار مو، ایجاد درخشندگی و مقاومت موهاست. این ماده از خروج رطوبت و آب از ساقه مو جلوگیری می‌کند و منجر به نرمی، صافی و لطافت موها می‌گردد.

ویتامین A با خاصیت آنتی‌اکسیدان، از آسیب‌هایی که عوامل خارجی مثل اشعه آفتاب و آلودگی‌ها ایجاد می‌کنند، پیشگیری می‌نمایند. روغن‌های گیاهی مثل روغن بادام و شی‌باتر سرشار از ویتامین A هستند و با آبرسانی عمیق، وز و شکنندگی مو را از بین می‌برند.

ویتامین B3 با تقویت گردش خون در پوست سر، به تقویت اکسیژن‌رسانی به فولیکول و افزایش رشد مو کمک می‎کند. این ویتامین از محبوبترین ترکیبات موجود در محصولات تقویت مو و پوست است.

روش استفاده صحیح از ماسک موی ویتامینه در حمام 

ابتدا موهای خود را با شامپوی مناسب با نوع مو شستشو دهید. سپس مقدار مناسبی از ماسک مو را روی موها پخش کنید و در نهایت با آب ولرم شستشو دهید. توجه داشته باشید برای آبکشی از آب داغ استفاده نکنید زیرا با باز کردن منافذ ریز کوتیکول مو، باعث خروج رطوبت مو و ایجاد وز و خشکی می‌گردد.

ماسک موی ویتامینه و تأثیر آن در ترمیم و تقویت ساختار موها در حمام

در اثر شستشو با شامپو و آب ولرم، منافذ ریز موجود در ساقه مو باز می‌شود، در نتیجه مواد مغذی و آبرسان موجود در ماسک موی ویتامینه به راحتی به ساقه مو نفوذ می‌کنند. ترکیبات موجود در روغن‌های گیاهی که در ماسک مو‌ها به کار می‌روند، به ترمیم ساختار و حفظ مقاومت مو کمک می‌کنند، در عین حال به کمک مواد حافظ رطوبت موجود در ماسک مو، با ایجاد یک لایه پوشاننده روی ساقه مو از خروج آب و مواد مغذی پیشگیری و باعث تاثیر بهتر ترکیبات موجود در ماسک مو می‌گردد.

یکی از مهمترین تاثیرات ویتامین‌ها در ترمیم و تقویت ساختار مو، کمک به آبرسانی عمیق و رطوبت‌دهی است. حفظ رطوبت مو، از شکنندگی و آسیب دیدن ساقه مو پیشگیری می‌نماید و باعث ایجاد ظاهر سالم و درخشان در موها می‌گردد. در صورتی که موهای شما هنگام شانه زدن گره می‌خورد، یا ظاهر کدری دارد، همچنین اگر زیاد دچار موخوره می‌شوید، ممکن است به علت خشک شدن ساقه موهای شما باشد که می‌توانید با مصرف انواع مواد غذایی و انتخاب ماسک موی مناسب، کم‌آبی موهای خود را جبران کنید.

ماسک موی ویتامینه شاربوت مناسب انواع مو، حاوی شی‌باتر، روغن آووکادو و پروویتامین B5 است که فرمولاسیونی غنی جهت کاهش وز، افزایش درخشندگی و ترمیم موها به شمار می‌رود. این ماسک مو مخصوص استفاده در حمام است و پس از استفاده نیاز به آبکشی با آب ولرم دارد و به تقویت مو های شما کمک می‌کند.

روش ساخت ماسک موی ویتامینه خانگی 

روش ساخت ماسک موی ویتامینه خانگی 

  • ماسک موی روغن نارگیل و عسل: یک قاشق غذاخوری عسل را در ظرفی حاوی مقداری روغن نارگیل بریزید. این ماسک قابلیت استفاده بر روی ریشه مو را دارد، بنابراین پس از اینکه از ریشه مو تا نوک مو را به ماسک آغشته کردید، با استفاده از کلاه پلاستیکی روی موها را بپوشانید. پس از گذشت حدود نیم ساعت، موهای خود را با شامپو و آب ولرم شستشو دهید.

روغن نارگیل سرشار از ویتامین E است که باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به ساقه مو می‌شود. این روغن دارای مقادیر بالایی امگا 3 و امگا 9 است که به شادابی و دخشندگی موها کمک می‌کند. عسل غنی از ویتامین‌های B1، B2، B3، B5 و B6 است و یک آبرسان طبیعی و قدرتمند محسوب می‌شود.

  • ماسک موی تخم مرغ و شیر نارگیل: 6 تا 8 قاشق غذاخوری شیر نارگیل را به ظرفی حاوی یک عدد تخم مرغ خام اضافه کنید و به مقدار کافی مخلوط کنید تا یکنواخت شود. سپس روی ریشه و ساقه موها پخش کنید تا به مدت یک ساعت روی موهای شما باقی بماند.

تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی از پروتئین‌هاست که به ترمیم ساختار مو کمک می‌کند. تخم‌مرغ سرشار از بیوتین (ویتامین B7) است که به عنوان اکسیری برای سلامت پوست، مو و ناخن در انواع مکمل‌های غذایی و موضعی به کار می‌رود و به رشد مو و ناخن و جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. زرده تخم‌مرغ غنی از ویتامین A و E و بیوتین است که باعث درخشندگی مو و حفظ ظاهر سالم و لطیف تارها می‌گردد.

  • ماسک موی برنج و آووکادو: به مدت 24 ساعت، برنج شسته شده را در مقداری آب نگهداری کنید و سپس آب برنج را جدا کنید و نیمی از آووکادو له شده را با آن مخلوط کنید. سپس مخلوط را روی ریشه تا ساقه مو پخش کنید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.

برنج سرشار از فولات، ویتامین B، C، E و اینوزیتول است که به نرم شدن و ترمیم ساقه مو کمک می‌کند که به همراه خاصیت ضد وزشدگی آووکادو، به زیبایی و درخشندگی موها کمک می‌کند.

تأثیر ماسک موی ویتامینه در حمام بر تقویت و احیای موها

احیای مو، به معنای ترمیم کردن ساقه مو است. این کار علاوه بر حفظ سلامت مو، به درخشان شدن، لطافت و شادابی موها و ایجاد ظاهر با طراوت موها کمک می‌کند.

یکی از مهمترین عوامل موثر در احیا، ترمیم ساختار ساقه مو است. ویتامین‌های موجود در ماسک مو به ویژه ویتامین E و A به افزایش سرعت ترمیم و حفظ ساختار مو کمک می‌کند. تامین و حفظ رطوبت ساقه مو با آبرسانی و جلوگیری از خروج آب از این بخش، مرحله مهمی در فرآیند ترمیم مو است. در طول زمان به علت استفاده بیش از اندازه از وسایل حالت دهنده حرارتی مثل اتو مو و سشوار، یا شستشوی نامناسب، موها دچار خشکی می‌شوند. ماسک مو، در مرحله اول آب مورد نیاز مو را تامین می‌کند، سپس با خاصیت پوشانندگی، از خروج این رطوبت پیشگیری می‌کند و منجر به ترمیم ساقه مو می‌شود.

ماسک موی ویتامینه حاوی روغن‌های طبیعی 

روغن‌های طبیعی سرشار از انواع ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و ترکیبات مغذی هستند. موثرترین روغن‌های گیاهی مورد استفاده در انواع ویتامینه ماسک مو، روغن نارگیل، آووکادو، زیتون و شی‌باتر است که سرشار از ویتامین‌های A و E هستند و علاوه بر آبرسانی، باعث نرمی، لطافت و ترمیم ساقه مو می‌گردد.

ماسک موی ویتامینه با خواص آنتی‌اکسیدانی 

ماسک موی ویتامینه با خواص آنتی‌اکسیدانی 

ویتامین‌های A و E موجود در ماسک موی ویتامینه، دارای خاصیت آنتی‌اکسیدان هستند و از مو در برابر عوامل آسیب‌رسان محیطی محافظت می‌کنند.

اکسیداسیون، یک واکنش شیمیایی است که منجر به ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود. رادیکال‌های آزاد، عوامل خطرناکی هستند که به سلول‌های زنده و بافت آسیب می‌رسانند. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که مانع از ایجاد واکنش اکسیداسیون می‌شوند و از این طریق به حفظ سلامتی بافت کمک می‌کنند.

ماسک موی ویتامینه با خاصیت نرم‌کنندگی و لطافت 

ماسک‌موهایی که حاوی روغن‌های طبیعی مثل آرگان، آووکادو، زیتون، نارگیل و شی‌باتر هستند، علاوه بر ترمیم ساقه مو، باعث درخشان شدن و نرمی و لطافت مو‌ها می‌شوند.

پروویتامین B5، یک آبرسان قدرتمند و از موثرترین ترکیبات در جلوگیری از خشکی و نرم شدن موها است که در اغلب ماسک موهای ویتامینه وجود دارد.

ماسک موی ویتامینه با خواص تقویت کننده 

ماسک موهای ویتامینه حاوی ویتامین‌های E و گروه B به تقویت و ترمیم ساختار موها کمک می‌کند و مانع شکنندگی ساقه مو می‌گردد.

مقایسه ماسک‌های موی ویتامینه مختلف

اغلب ماسک‌های موی ویتامینه حاوی ویتامین‌های گروه B، ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان A و E هستند. موثرترین ویتامین‌های شناخته شده برای آبرسانی و ترمیم ساقه مو، بیوتین، A و E می‌باشند. همچنین موادی مثل کراتین هیدرولیز شده و هیالورونیک اسید ، جهت ترمیم بهتر و حفظ زیبایی و درخشندگی ساقه مو به‌کار می‌رود.

از دیگر اجزای موثر در ماسک‌های ویتامینه، روغن‌های گیاهی هستند که علاوه بر ویتامین، غنی از اسیدهای چرب و پروتئین‌های مورد نیاز مو هستند و به ترمیم و مراقبت هرچه بیشتر از تارهای مو را برعهده دارند.

منظور از ویتامینه کردن مو چیست

ویتامینه کردن مو به معنای تامین غلظت کافی از مواد مغذی و ویتامین به ساقه مو به منظور ترمیم و نرم شدن قسمت‌های آسیب‌دیده مو است که منجر به افزایش مقاومت تارهای مو و جلوگیری از ریزش مو می‌شود. بهتر است به همراه ویتامینه کردن مو، با مصرف مواد غذایی مناسب و مکمل‌های ویتامین موثر اثر بخشی این روش را افزایش دهید.

زینک، ویتامین‌های گروه B به ویژه بیوتین، فولات و آهن مواد مغذی موثر در حفظ سلامت و جلوگیری از ریزش مو هستند.

تفاوت ماسک موی ویتامینه با ماسک موی کراتینه

ماسک موی ویتامینه حاوی مقادیر کافی از ویتامین‌های موثر در نرمی، ترمیم و لطافت موها است. این نوع محصولات معمولا دارای روغن‌های گیاهی غنی از انواع ویتامین‌های آبرسان و آنتی‌اکسیدان مثل روغن نارگیل، آووکادو و شی‌باتر هستند و به درخشندگی و حفظ سلامت مو کمک می‌کنند.

ماسک موی کراتینه، حاوی کراتین است و برای جلوگیری از وز مو و حفظ صافی موهای کراتین شده استفاده می‌شود. کراتین نوعی پروتئین است که اندازه بزرگی دارد. به همین دلیل برای نفوذ بهتر به صورت هیدرولیز شده، با اندازه کوچکتر در ماسک مو به کار می‌‌رود.

ماسک موی ویتامینه شاربوت

ماسک موی ویتامینه

ماسک موی ویتامینه شاربوت مناسب انواع مو، حاوی پروویتامین B5، شی‌باتر و روغن آووکادو است و برای مصرف در حمام طراحی شده است. پروویتامین B5 یک آبرسان و نرم‌کننده قوی است و از خروج رطوبت از ساقه مو جلوگیری می‌کند. شی‌باتر سرشار از اسیدهای چرب، ویتامین A و E است و از ایجاد وز موها پیشگیری می‌کند. روغن آووکادو غنی از اولئیک اسید است که با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، از آسیب‌های محیطی جلوگیری می‌کند.

ابتدا موهای خود را با شامپوی مناسب شستشو دهید، سپس مقدار مناسبی از ماسک مو را با دست یا شانه روی موهای خود پخش کنید. پس از گذشت 5 دقیقه، موهای خود را با آب ولرم شستشو دهید. در صورتی که موهای ضخیم و پرپشتی دارید، ممکن است مدت زمان بیشتری برای اثرگذاری مورد نیاز باشد. این محصول برای احیا و ترمیم ساقه مو طراحی شده است و توصیه می‌شود از آن روی کف سر و ریشه مو استفاده نگردد.

سخن پایانی

ماسک مو محصول مراقبتی است که بسته به نوع آن، جهت استفاده بر روی ساقه مو یا کف سر فرموله می‌شود. مقدار مواد مغذی در ماسک مو نسبت به شامپو یا نرم‌کننده بیشتر است و باید مدت طولانی‌تری روی موها باقی بماند و در نتیجه اثر بخشی آن از محصولاتی مثل نرم کننده بیشتر است. ماسک موها در دو نوع نیازمند آبکشی و بدون نیاز به آبکشی وجود دارند. توصیه می‌شوند قبل از استفاده، به بروشور و راهنمای محصول توجه بفرمایید.

یکی از مهمترین تاثیرات ویتامین‌ها در ترمیم و تقویت ساختار مو، کمک به آبرسانی عمیق و رطوبت‌دهی است. حفظ رطوبت مو، از شکنندگی و آسیب دیدن ساقه مو پیشگیری می‌نماید و باعث ایجاد ظاهر سالم و درخشان در موها می‌گردد.

ماسک موی ویتامینه شاربوت مناسب انواع مو، حاوی پروویتامین B5، شی‌باتر و روغن آووکادو است و برای مصرف در حمام طراحی شده است. پروویتامین B5 یک آبرسان و نرم‌کننده قوی است و از خروج رطوبت از ساقه مو جلوگیری می‌کند. شی‌باتر سرشار از اسیدهای چرب، ویتامین A و E است و از ایجاد وز موها پیشگیری می‌کند. روغن آووکادو غنی از اولئیک اسید است که با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، از آسیب‌های محیطی جلوگیری می‌کند.

 منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9324272/

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا