فروشگاه فرهان‌شار

ماسک مو

ماسک مو | انواع ، نحوه استفاده وخواص

ماسک مو، محصولی تخصصی جهت حفظ سلامت و زیبایی هرچه بیشتر موهاست که در انواع مختلف با توجه به نیازهای هر نوع مو ساخته می‌شود. در این مقاله به ویژگی‌ها، مواد موثره و نحوه استفاده از این محصول می‌پردازیم.

تأثیر ماسک مو بر رشد و قوی‌تر شدن موها

برخلاف شامپو و نرم کننده، ماسک مو قابلیت نفوذ عمیق به پوست و تقویت ساقه مو را دارد، در نتیجه از شکنندگی مو پیشگیری می‌کند و باعث درخشان شدن، حفظ خاصیت کشسانی و رطوبت رسانی عمیق پوست می‌شود.

تأثیر ماسک مو بر کاهش خشکی و شکنندگی موها

ماسک مو با تغذیه و آبرسانی عمیق تارهای مو، به خوبی از ایجاد وز مو جلوگیری می‌کند و با تشکیل یک لایه محافظتی روی ساقه مو، مانع خروج مواد مغذی از مو می‌گردد که منجر به درخشان شدن و افزایش استحکام می‌گردد.

ماسک موی شاربوت مخصوص انواع مو، در دو نوع نیازمند آبکشی و بدون نیاز به آبکشی فرموله شده است. نوع نیازمند آبکشی، حاوی روغن آووکادو است که سرشار از اولئیک اسید می‎‌باشد و با نفوذ به ساقه مو و آبرسانی عمیق، به پیشگیری از شکنندگی و وز شدن ساقه مو کمک می‌کند. نوع بدون نیاز به آبکشی، پس از استحمام مورد استفاده قرار می‌گیرد و غنی از روغن آرگان است که مانع خشکی و شکستن تارهای مو می‌شود.

ماسک مو با خواص نرم‌کنندگی و لطافت

ماسک هایی که حاوی روغن‌های گیاهی هستند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای حفظ نرمی و لطافت مو می‌باشند. روغن کرچک، روغن نارگیل، روغن آووکادو و روغن زیتون، موادی هستند که به آبرسانی و نرمی عمقی تارهای مو کمک می‌کند و در صورتی که در ماسک وجود داشته باشند، گزینه‌ای مناسب برای بازگرداندن نرمی به مو محسوب می‌شوند.

ماسک مو با خاصیت ترمیم کنندگی ، بازسازی و تقویت ساختار موها

در صورتی که مو رطوبت طبیعی خود را از دست بدهد، دچار شکنندگی می‌شود. این محصول با آبرسانی به لایه‌های عمیق ساقه مو و حفظ این رطوب در مو با خاصیت پوشانندگی، به ترمیم و بازسازی کمک می‌کند.

ماسک مو در روتین مراقبت از مو

ماسک مو در روتین مراقبت از مو

استفاده از شامپو باعث از بین بردن آلودگی و چربی موها و پوست می‌شود. پس از استفاده از شامپو، منافذ کوتیکول مو باز می‌شود. این اتفاق به جذب بهتر مواد مغذی که با غلظت بالا در ماسک مو وجود دارد، کمک می‌کند و با ایجاد لایه محافظ روی سطح مو، از خروج مواد مغذی و رطوب جلوگیری می‌نماید.

در صورتی که ماسک موی نیازمند آبکشی (مخصوص استفاده در حمام) انتخاب کرده اید، پس از شستشو با شامپو و استفاده از این محصول ، براساس دستورالعمل محصول، حداقل 3 دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را با آب ولرم بشویید. اگر ماسک موی شما نیاز به آبکشی ندارد، پس از استحمام، مقدار مناسبی از ماسک را روی ساقه موی نمدار پخش کنید.

در صورتی که موهای شما مدام در مجاورت مواد شیمیایی، حالت‌دهنده‌های حرارتی و آب داغ، آفتاب یا محصولات حالت‌دهنده هستند، توصیه می‌شود از این محصول استفاده کنید.

این محصول غلظت بالایی از مواد مغذی دارد که به ترمیم و آبرسانی عمقی ساقه مو شما کمک می‌کند. برخی از انواع ماسک مو برای استفاده بر سطح سر طراحی شده‌اند و به تقویت رشد مو و کاهش ریزش آن کمک می‌کنند.

ماسک مو و کاربردهای آن در مراقبت از موها

این محصول برای محافظت و تقویت همه انواع مو کاربرد دارد. این محصولات قابلیت‌های متنوعی دارند و در مراقبت و بهبود ظاهر موی شما موثر هستند. اگر موهای شما دچار زبری، وز شدگی و کدر شدن هستند، فارق از اینکه موی چرب، خشک یا فر دارید، با انتخابمحصولی مناسب میتوانید از مزایای این محصول بهره‌مند شوید.

تفاوت ماسک مو با شامپو و محصولات مراقبت از مو

تفاوت ماسک مو با نرم کننده در عمق اثربخشی و نحوه استفاده است. نرم کننده بلافاصله پس از شستشوی مو با شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدت کوتاهی روی ساقه مو قرار می‌گیرد. ماسک مو انواع مختلفی دارد که برخی نیاز به آبکشی دارند و بعضی پس از استحمام مورد استفاده قرار می‌گیرند و نیازی به شستشو ندارند. در مجموع، این محصول نسبت به نرم‌کننده مدت بیشتری روی مو باقی می‌ماند و به لایه‌های عمقی ساقه مو نفوذ کرده و منجر به احیا و آبرسانی می‌گردد.

نرم کننده‌های مو برای استفاده پس از هربار شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی معمولا 2 مرتبه در هفته مصرف این محصول کافی است.

نحوه استفاده صحیح از ماسک مو 

این محصول پس از شستشوی مو با شامپو مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به نوع ماسک مو، در صورتی که نیاز به آبکشی داشته باشد، حتما از آب ولرم برای این منظور استفاده کنید، زیرا آب داغ باعث باز شدن منافذ موجود در ساقه مو می‌شود و رطوبت مو از دست رفته و خشک می‌شود.

در صورتی که ماسک موی شما نیازی به آبکشی نداشته باشد، کافی است پس از استحمام در حالی که هنوز ساقه مو مرطوب است، مقدار مناسبی از این محصول را روی ساقه موها ماساژ بدهید. پس از مصرف این نوع ماسک مو، می‌توانید موها را شانه کنید یا از وسایل حالت ‌دهنده استفاده کنید.

ترکیبات اصلی در ماسک مو و خواص آنها برای موهای سالم

بهترین ترکیباتی که حین انتخاب این محصول بهتر است به آن توجه بفرمایید، عسل، روغن‌های گیاهی مثل روغن نارگیل، پروتئین هیدرولیز شده گندم و ویتامین E است.

عسل ترکیبی هومکتانت است، به این معنا که رطوبت را حفظ می‌کند و از خروج آب از ساقه مو پیشگیری می‌نماید. همچنین دارای مواد معدنی، املاح و اسیدهای آمینه است که در حفظ و تقویت ساختار مو و پیشگیری از شکنندگی آنها نقش دارند. روغن‌های گیاهی، علاوه بر حفظ آب و رطوبت درون ساقه مو، به حفظ استحکام مو کمک می‌کنند. پروتئین‌ها ترکیباتی موثر در حفظ ساختار مو و درخشندگی آن هستند ولی با توجه به سایز بزرگ این ذرات، قابلیت نفوذ کمی دارند. فرم هیدرولیز شده پروتئین، به قسمت‌های عمیق کوتیکول مو نفوذ می‌کند و به درخشندگی و ایجاد ظاهر سالم مو موثر هستند.

ماسک مو و تغذیه عمقی

ماسک مو و تغذیه عمقی

ماسک مو، حاوی غلظت بالایی از مواد مغذی است که به تقویت و ترمیم عمیق ساقه مو کمک می‌کند. موادی مثل سرامیدها، انواع پروتئین و امگا3 و اسیدهای چرب در ماسک‌های مو وجود دارد که به تغذیه و ترمیم عمقی مو کمک می‌کند.

سرامید در کوتیکول مو به صورت طبیعی وجود دارد و این بخش از مو را به صورت پیوسته در کنار هم نگه می‌دارد. این ماده با بسته نگه داشتن منافذ کوتیکول‌ها، به درخشندگی مو کمک می‌نماید. پروتئین‌های موجود در فرمولاسیون ماسک، باعث آبرسانی و افزایش استحکام مو می‌شود. امگا 3 منجر به افزایش استحکام مو شده و با حفاظت از ساقه مو در برابر عوامل مخرب محیطی، به افزایش رشد و مقاومت آنها کمک می‌کند.

ماسک مو با خاصیت محافظت از مو در برابر آسیب‌های محیطی و حرارتی

استفاده از حالت‌دهنده های حرارتی مثل اتو مو و سشوار، همچنین رنگ کردن مداوم موها، باعث آسیب رسیدن به ساقه مو و موخوره میگردد.این محصول از ساقه مو محافظت می‌کند و با شکستن، موخوره و آسیب خارجی به ساقه مبارزه می‌نماید. با استفاده از این محصول پس از هربار شستشو، ساقه مو ترمیم می‌شود.

آشنایی با نوع ماسک مو مناسب برای نیازهای شما

انتخاب نوع این محصول، براساس شناخت نوع مو و شناسایی نیازهای آن صورت می‌گیرد. اگر تار موی شما ضخیم است یا موهای پرپشتی دارید، پیشنهاد می‌شود علاوه بر ترکیبات موجود در ماسک، محصولی با غلظت بیشتر را انتخاب کنید و در صورتی که موهای نازک و کم‌پشت دارید، از ماسک مویی با بافت سبکتر و فاقد روغن‌های چرب استفاده کنید. افرادی که موهای وز و شکننده دارند، بهتر است از ماسک مویی استفاده کنند که حاوی روغن‌های شی‌باتر، جوجوبا و آووکادو است، زیرا این نوع موها به میزان بیشتری رطوبت و آبرسانی نیاز دارد.

معمولا در ماسک‌های مو مواد مغذی گوناگون استفاده می‌شوند که هریک تاثیر مخصوص خود را دارد.

  • کراتین: موثر در حفظ درخشندگی مو و لطافت و نرمی
  • پانتنول (پروویتامین B5): کمک به حفظ استحکام و سلامت ساقه مو
  • اسیدهای آمینه: تحریک رشد مو و ترمیم موی آسیب دیده
  • ویتامین‌ها: موثر در تحریک رشد مو و حفظ ظاهر زیبای مو
  • اسیدهای چرب: تسریع ترمیم سطحی و عمقی تارهای مو
  • بیوتین: کمک به غنی‌سازی بافت زمینه مو

یکی دیگر از اجزای موجود در این محصول ، روغن‌های طبیعی هستند. این اجزا، به نرمی و لطافت بیشتر مو کمک می‌کنند و غنی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه هستند که به ترمیم و آبرسانی موها کمک می‌کنند.

 فرق ماسک موی بیرون حمام و ماسک موی داخل حمام

ماسک موی بیرون حمام که به اصطلاح (Leave in) نامیده می‌شود، نیازی به آبکشی ندارد و پس از استحمام، در حالی که موها هنوز نمدار است مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به نوع فرمولاسیون، این محصول روی موی خشک هم قابل استفاده است.

ماسک موی داخل حمام که به اصطلاح (Rinse out) نامیده می‌شود، پس از شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول پس از پخش شدن روی ساقه مو، باید حداقل 3 دقیقه بماند و سپس آبکشی شود.

در صورتی که از هرکدام از محصولات استفاده می‌کنید، بهتر است موهای خود را با آب ولرم آبکشی کنید زیرا آب داغ با باز کردن منافذ مو، باعث خروج آب و رطوبت و خشکی ساقه مو می‌گردد.

ماسک موی مخصوص موهای فر و ماسک مناسب انواع مو، دو محصول موثر از لاین تخصصی موی شاربوت هستند که برای استفاده به صورت Leave in، بدون نیاز به شستشو با آب طراحی شده اند. ماسک موی مخصوص موی فر شاربوت سرشار از روغن جوانه گندم، شی‌باتر و دکسپانتنول است که با خاصیت آبرسانی به تقویت و استقامت ساقه موی فر و جلوگیری از وز شدن و شکنندگی ساقه مو کمک می‌کند. ماسک موی بدون نیاز به آبکشی شاربوت مخصوص انواع مو، غنی از روغن آرگان و آووکادو و حاوی است که علاوه بر آبرسانی با خاصیت آنتی اکسیدان از آسیب مو توسط عوامل محیطی جلوگیری می‌کند.

ماسک مو چیست ؟

ماسک مو، محصولی جهت مراقبت از موهاست که حاوی مقدار زیادی مواد مغذی و ترمیم کننده، به همراه مرطوب‌کننده است که به کاهش وز موها، آبرسانی و تقویت ساقه موها کمک می‌کند. این فرآورده نسبت به شامپو یا نرم‌کننده، غلظت بالاتری دارد و نیاز است به مدت طولانی‌تری روی مو باقی بماند.

ماسک موی بدون سولفات

ماسک موی بدون سولفات

ترکیبات سولفات، نوعی شوینده هستند که در شامپوی مو، شامپوی بدن و برخی دیگر از محصولات مراقبت از مو وجود دارند و منجر به خشک شدن پوست سر یا ساقه مو می‌شوند. محصولات بدون سولفات برای افرادی با موهای خشک، رنگ شده یا پوست خشک و حساس انتخابی بسیار مناسب هستند.

محصولات فاقد سولفات، به حفظ تعادل آب در موهای شما کمک می‌کنند زیرا ترکیبات سولفاتدار، با حل کردن چربی طبیعی موها منجر به از دست رفتن آب موجود در ساقه مو و خشکی می‌شوند. اتفاق دیگری که به دنبال اثر سولفات رخ می‌دهد، وز شدن موها و ایجاد گره در اثر خشکی است.

تمامی محصولات تخصصی موی شاربوت، شامل ماسک‌موها فاقد سولفات هستند و در طولانی مدت با حفظ درخشندگی، به ترمیم موهای شما کمک می‌کنند.

انواع ماسک مو

به طور کلی ماسک موها به دو دسته نیازمند به آبکشی و بدون نیاز به آبکشی تقسیم می‌شوند. علاوه بر نوع مصرف، این محصولات بر اساس نیاز هر نوع مو ترکیبات منحصر به فردی دارند که به سلامت و زیبایی بیشتر کمک می‌کند. به عنوان مثال، ماسک مو مخصوص موی چرب معمولا حاوی روغن جوجوبا می‌باشد که بافتی سبک دارد و به کنترل چربی کمک می‌نماید. از دیگر مواد مغذی موجود در این محصولات، روغن‌های گیاهی، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب هستند که بسته به نیاز هر نوع مو انتخاب و در فرمولاسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چند بار در هفته از ماسک مو استفاده کنیم ؟

توصیه می‌شود یک مرتبه در هفته از این محصول استفاده کنید. با این حال، نوع مو، ضخامت، میزان آسیب دیدگی، خشکی و فر مو عوامل موثری در انتخاب تعداد دفعات مصرف این محصول دارند.

بهترین ماسک مو برای ریزش مو

در مرحله اول توصیه می‌شود علت ریزش مو مشخص گردد. در مواردی که ریزش به دلیل استفاده بیش از اندازه از محصولات حالت دهنده مو و یا کمبود مواد مغذی موثر در حفظ ساختار ظاهری مو باشد، استفاده از ماسک در کاهش ریزش موها موثر است.

موادی مثل تخم‌مرغ، روغن نارگیل، آلوئه ورا، موز و ماست در کاهش ریزش مو تاثیرگذارند. هنگام تهیه این محصول جهت جلوگیری از ریزش مو، حتما به نوع محصولی که خریداری می‌کنید، توجه بفرمایید. بعضی از انواع ماسک مو صرفا جهت استفاده بر ساقه مو هستند.

بهترین ماسک مو خانگی

با استفاده از مواد طبیعی موجود در خانه، می‌توانید موهای خود را ترمیم کنید. در ادامه به تعدادی از فرمولاسیون‌های خانگی که می‌توانند به بازگرداندن زیبایی و شادابی موهای شما کمک کند اشاره می‌گردد.

ماسک موی آب سیر: سیر یکی از ترکیباتی است که در طول زمان برای ضخیم شدن موها مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که به نظر میرسد این ترکیب با افزایش گردش خون، به رشد بهتر موها کمک می‌کند. می‌توانید با استفاده از یک حبه سیر رنده یا له شده که با مقدار مناسبی روغن نارگیل مخلوط شده، ماسک مویی خانگی برای افزایش رشد و ضخامت موها در حمام تهیه کنید. این ماسک روی ساقه و ریشه مو قابل استفاده است. بهتر است نیم الی یک ساعت این ماسک روی موها باقی بماند.

ماسک تخم‌مرغ و عسل: تخم مرغ دارای مواد مغذی جهت افزایش درخشندگی مو و ترمیم کوتیکول ساقه است و به کاهش التهاب و خشکی پوست سر کمک می‌کند. عسل یک آبرسان طبیعی است و در حفظ رطوبت مو و پیشگیری از خشکی و وز شدن آن موثر است.

ماسک موی موز: موز غنی از پتاسیم است که از شکستن ساقه مو پیشگیری و به رشد مو کمک می‌کند. مخلوطی از موز و روغن نارگیل ماسک مویی مناسب برای تقویت ساقه مو و پوست سر است.

ماسک ماست: لاکتیک اسید موجود در ماست، باعث از بین رفتن وز مو و آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست می‌شود. اگر به دنبال درخشندگی موها هستید، مقداری روغن آووکادو و آب لیمو به این پایه اضافه کنید و پس از 15 تا 20 دقیقه شستشو کنید.

ماسک موی آلوئه‌ورا: آلوئه‌ورا به درخشندگی و افزایش رشد مو کمک می‌کند. برای بهره بردن از خواص این ماده، مقداری روغن زیتون را حرارت دهید و آلوئه ورا یا ژل این گیاه را با روغن گرم شده مخلوط کنید. توجه داشته باشید که حرارتی اندک برای این منظور کافی است و قبل از استفاده از دمای مناسب مخلوط اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

ماسک مو، حاوی غلظت بالایی از مواد مغذی است که با نفوذ به لایه‌های عمیق کوتیکول مو به تقویت، آبرسانی و ترمیم عمیق کمک می‌کند. انتخاب نوع آن، براساس شناخت نوع مو و شناسایی نیازهای آن صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود یک مرتبه در هفته از این محصول استفاده کنید. با این حال، نوع مو، ضخامت، میزان آسیب دیدگی، خشکی و فر مو عوامل موثری در انتخاب تعداد دفعات مصرف این محصول دارند. این محصول نسبت به نرم کننده غلظت بالاتری از مواد مغذی دارد و باید به مدت طولانی‌تری روی ساقه مو قرار بگیرد.

 

منابع:

www.healthline.com

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا