فروشگاه فرهان‌شار

شاربوت

لوسیون بدن پوست خشک

پوست خشک و حساس، در اثر عوامل محیطی و درونی به سرعت رطوبت خود را از دست  می‌دهد و دچار خشکی، ترک، چروک و حتی در موارد شدید خارش و التهاب می‌شود. لوسیون بدن محصولی است که بافت نرم و سبکی دارد و به راحتی روی سطح بدن پخش می‌شود. این محصول یک لایه از مواد محافظ روی سطح پوست ایجاد میکند و از تبخیر آب لایه های پوستی پیشگیری میکند. به توصیه متخصصان، استفاده از لوسیون بدن برای کسانی که پوست خشک و حساس دارند، به ویژه در فصول سرد یا گرم و خشک سال لازم است.

تأثیر لوسیون بدن بر پوست خشک

لوسیون بدن محصولی است که بافت نرم و سبکی دارد و به راحتی روی سطح بدن پخش می‌شود. بزرگترین وظیفه این محصول تامین آب مورد نیاز و حفظ رطوبت پوست است. برخی از انواع لوسیون ها با داشتن مواد موثره، اثرات دیگری از جمله خاصیت ضدپیری خواهد داشت.

لوسیون بدن چیست؟

لوسیون بدن چیست؟

لوسیون بدن محصولی است که بافت نرم و سبکی دارد و به راحتی روی سطح بدن پخش می‌شود. این محصول یک لایه از مواد محافظ روی سطح پوست ایجاد میکند و از تبخیر آب لایه های پوستی پیشگیری میکند. با توجه به اینکه بافت لوسیون از کرم ها و روغن ها رقیق تر است، به راحتی روی پوست پخش میشود و برای استفاده روی سطوح وسیع تر مثل دست و پا و تنه، مناسب است.

انتخاب بهترین لوسیون بدن برای پوست خشک

انتخاب لوسیون مناسب برای پوست خشک به ویژه در تابستان اهمیت زیادی دارد. اولین نکته، توجه به محتویات و مواد موثره محصول است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

مواد آبرسان، مثل هیالورونیک اسید، آلوئه ورا و گلیسیرین، موادی هستند که به تامین آب و رطوبت لایه های پوستی کمک می‌کند.

روغن نارگیل و شی باتر، پایه هایی از چربی طبیعی و گیاهی هستند که به سرعت جذب می‌شوند و بدون ایجاد حس چربی، به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

آنتی اکسیدان‌ها مثل ویتامین E و روغن درخت چای، از آسیب دیدن پوست توسط رادیکالهای آزاد پیشگیری می‌کنند و وجود آن در لوسیون به تقویت و ترمیم بافت پوست کمک می‌کند.

مزایا و خواص لوسیون بدن

پوست خشک و حساس، در اثر عوامل محیطی و درونی به سرعت رطوبت خود را از دست  می‌دهد و دچار خشکی، ترک، چروک و حتی در موارد شدید خارش و التهاب می‌شود. وجود آب و رطوبت در لایه های مختلف پوست، در سلامتی و حفظ ظاهر سالم و شاداب پوست نقش بسزایی دارد. لوسیون‌ها محصولات مناسبی برای تامین آب و رطوبت پوست خشک و حساس هستند، زیرا به راحتی روی بدن پخش شده و یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد می‌‎‌کند.

تاثیر لوسیون بدن مناسب پوست خشک

تاثیر لوسیون بدن مناسب پوست خشک بر روی خشکی پوست

در حالت عادی، یک لایه از لیپید (چربی طبیعی پوست) و سایر مولکولها در لایه های مختلف پوستی وجود دارد که ساختار آن را تشکیل می‌دهد. پوست بدن انواع مختلفی دارد، که یکی از این انواع پوست خشک است. در پوست خشک، فاصله بین اجزای سازنده در لایه های خارجی پوست بیشتر است و در این نوع پوست، چربی کمتری ترشح می‌شود. در نتیجه، سریعتر آب از دست می‌دهد و علائم خشک شدن را نشان می‌دهد. لوسیون، با ایجاد یک لایه محافظ روی سطح پوست از تبخیر آب لایه های مختلف پیشگیری می‌کند و با تامین رطوبت، به زیبایی و شادابی پوست کمک می‌کند.

بسیاری از لوسیون‌ها حاوی اجزای موثره دیگری هم هستند که به ترمیم پوست، التیام التهاب، روشن شدن و نرمی بیشتر پوست بدن کمک می‌کند.

مواد تشکیل دهنده لوسیون بدن

اجزای مختلفی در لوسیون وجود دارند که به تامین رطوبت پوست کمک می‌کند.

سرامیدها: این ترکیبات اسیدهای چرب هستند که در ساختار پوست وجود دارند و به عنوان سد محافظ از پوست مراقبت می‌کنند. سرامیدها از خروج رطوبت پوست و ورود عوامل خارجی به بدن جلوگیری می‌کنند.

هیالورونیک اسید: هیالورونیک اسید، که بیشتر در محصولات مراقبت صورت استفاده می‌شود یک آبرسان و مرطوب کننده فوق العاده است و در برخی از لوسیون‌های بدن وجود دارد. این ماده باعث نرمی، لطافت و از بین رفتن چین‌های ریز پوست می‌شود.

لاکتیک اسید: لاکتیک اسید به نرمی و لطافت پوست کمک می‌کند. لاکتیک اسید، تکثیر سلول‌های پوستی را افزایش می‌دهد و به روشن شدن پوست کمک می‌کند.

تجربه استفاده از لوسیون بدن در مراقبت از پوست خشک

لوسیون با تامین رطوبت و جلوگیری از خروج آب از لایه‌های مختلف پوستی به نرمی و لطافت پوست کمک می‌کند. مصرف مداوم و منظم لوسیون بدن، رطوبت از دست رفته را به پوست بدن برمی‌گرداند. یکی از مهمترین عوامل پیری زودرس پوست، خشکی و کمبود رطوبت است. لوسیون با تامین آب مورد نیاز لایه های پوستی، از ایجاد چروک ریز و پیری زودرس پوست پیشگیری می‌نماید.

نحوه استفاده از لوسیون بدن در روتین مراقبت از پوست خشک

توصیه می‌شود دوبار در روز از لوسیون بدن استفاده شود. در صورتی که پوست خشک دارید یا در فصل‌های سرد یا گرم و خشک سال هستید، بهتر است دفعات مصرف را افزایش دهید.

لوسیون بدن چه زمانی استفاده میشود؟

لوسیون بدن چه زمانی استفاده میشود

بهترین زمان مصرف لوسیون، پس از استحمام است. هنگامی که پوست شما کامل خشک نشده است، مقدار مناسبی از لوسیون را روی پوست بدن خود پخش کنید و اجازه دهید تا کامل جذب شود. با توجه به میزان خشکی پوست خود، در طول روز مصرف خود را تمدید کنید.

لوسیون بدن با عصاره‌های طبیعی

یکی از ترکیبات گیاهی که در لوسیون‌های بدن به کار می‌رود، جلبک دریایی است. از دیگر ترکیبات گیاهی، روغن بادام شیرین و عصاره کرنبری است. استفاده از این مواد گیاهی، علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز پوست، به التیام و ترمیم سلول‌های پوستی کمک می‌کند و با توجه به نوع گیاه به کار رفته، خواص دیگری هم به همراه دارد.

لوسیون بدن مرطوب‌کننده برای پوست خشک 

لوسیون بدن محصولی است که بافت نرم و سبکی دارد و به راحتی روی سطح بدن پخش می‌شود. مهمترین وظیفه لوسیون بدن، ایجاد یک لایه محافظتی روی سطح پوست و حفظ آب موجود در لایه های پوستی است. پوست خشک، نوعی از انواع پوست است که به طور معمول میزان آب زیادی از دست می‌دهد که منجر به ایجاد ترک، چروک و خارش و التهاب می‌شود. مصرف لوسیون بدن، جهت حفظ رطوبت و آب پوست خشک به ویژه در فصول خیلی سرد یا گرم و خشک، شدیدا توسط متخصصان توصیه می‌شود.

لوسیون بدن با ویتامین E

لوسیون بدن با ویتامین E برای تغذیه و نرمی پوست خشک

ویتامین E یک عامل آنتی اکسیدان است که از تخریب سلول‌های پوستی توسط آلاینده های محیطی جلوگیری می‌کند. وجود این ویتامین در لوسیون به حفظ نرمی و لطافت پوست و پیشگیری از پیری زودرس کمک می‌کند.

تأثیر روغن‌های طبیعی در لوسیون بدن 

روغن‌های طبیعی مثل شی باتر، روغن نارگیل، روغن آووکادو و جوجوبا، مثل یک لایه محافظ روی سطح پوست قرار میگیرد و از خروج آب از لایه های پوستی پیشگیری می‌کند. این روغن‌ها سرشار از انواع اسیدهای آمینه هستند و به تقویت ساختار پوست و لطافت و شادابی آن کمک می‌کنند.

لوسیون بدن بدون عطر

در صورتی که پوست خشک و حساسی دارید، بهتر است از محصولات فاقد اسانس و بدون بو استفاده کنید. اسانس‌هایی که در محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند، با اینکه احساس مطلوبی در هنگام مصرف ایجاد می‌کنند، ولی در افرادی که پوست حساس دارند، ممکن است منجر به بروز علائم حساسیت شود. بنابراین این افراد باید از محصولات مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنند.

مقایسه لوسیون‌های بدن طبیعی و شیمیایی

مقایسه لوسیون‌های بدن طبیعی و شیمیایی برای پوست خشک

در حال حاضر انواع لوسیون‌های بدن طبیعی و شیمیایی موجود است. هر دو این محصولات، به مرطوب کردن و آبرسانی بدن کمک می‌کنند. تفاوت لوسیون بدن شیمیایی و طبیعی، در ترکیبات به کار رفته در آنهاست. گفته می‌شود انواع طبیعی لوسیون بدن نسبت به انواع شیمیایی برای سلامت پوست و بدن، به ویژه در مصرف طولانی مدت موثرتر هستند. با این حال دغدغه هایی در مورد لوسیون های طبیعی وجود دارد مثل کوتاه بودن مهلت استفاده و تاریخ انقضای این محصولات وجود دارد که دسترسی به این محصولات و قیمت آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لوسیون بدن با SPF برای پوست خشک و محافظت از آفتاب 

SPF معیاری عددی برای تعیین میزان محافظت محصول ضدآفتاب از پوست در مقابل تابش مضر UV نور است. اشعه UV باعث آسیب به لایه های پوستی می‌شود و مجاورت در طولانی مدت باعث پیری زودرس پوست خواهد شد. برخی از مرطوب کننده ها و لوسیون‌های بدن حاوی مواد محافظ در برابر اشعه آفتاب هستند و با استفاده از آنها علاوه بر تامین رطوبت پوست، در برابر آفتاب و آسیبهای وارده به پوست پیشگیری می‌کنند.

تفاوت بین لوسیون بدن و کرم مرطوب کننده

لوسیونها رقیقتر  از کرم های مرطوب کننده هستند و به راحتی روی پوست پخش میشوند، در نتیجه برای استفاده روی سطوح وسیع مثل تنه، دست و پا مناسب هستند. این محصولات به سرعت جذب میشوند و مانع از ایجاد حس چربی می‌شود.

لوسیون بدن مناسب پوست خشک شاربوت

لوسیون بدن

لوسیون بدن شاربوت مخصوص پوست خشک و نرمال، حاوی آکواکسیل، پیرولیدون کربوکسیلیک اسید سدیم، شی باتر، پروتئین شیر هیدرولیز شده، روغن آرگان و ویتامین E است. آکواکسیل یک مرطوب کننده با ساختاری مشابه ترکیبات طبیعی پوست است که به تنظیم چرخه آب در پوست و حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. شی باتر و روغن آرگان، علاوه بر حفظ رطوبت لایه های پوستی، به تحریک کلاژن سازی، کاهش التهاب پوست و تسریع ترمیم لایه های پوستی کمک می‌کند.

پروتئین شیر یک ترکیب طبیعی برای آبرسانی موثر در پوست است، که با توجه به بزرگی مولکول به صورت هیدرولیز شده و کوچکتر درآمده که به خوبی توسط پوست جذب می‌شود. ویتامین E  موجود در این محصول خاصیت آنتی اکسیدان دارد و از آسیب دیدن سلول های پوستی توسط عوامل آلاینده و آسیب رسان محیطی پیشگیری می‌کند.

سخن پایانی

پوست خشک و حساس، در اثر عوامل محیطی و درونی به سرعت رطوبت خود را از دست  می‌دهد و دچار خشکی، ترک، چروک و حتی در موارد شدید خارش و التهاب می‌شود. وجود آب و رطوبت در لایه های مختلف پوست، در سلامتی و حفظ ظاهر سالم و شاداب پوست نقش بسزایی دارد. لوسیون‌ها محصولات مناسبی برای تامین آب و رطوبت پوست خشک و حساس هستند.

لوسیون بدن محصولی است که بافت نرم و سبکی دارد و به راحتی روی سطح بدن پخش می‌شود. بزرگترین وظیفه این محصول تامین آب مورد نیاز و حفظ رطوبت پوست است. این محصول یک لایه از مواد محافظ روی سطح پوست ایجاد میکند و از تبخیر آب لایه های پوستی پیشگیری میکند. اجزای مختلفی در لوسیون وجود دارند که به تامین رطوبت پوست کمک می‌کند مثل روغن‌های طبیعی مثل شی باتر، روغن نارگیل، روغن آووکادو و جوجوبا. در حال حاضر انواع لوسیون‌های بدن طبیعی و شیمیایی موجود است. هر دو این محصولات، به مرطوب کردن و آبرسانی بدن کمک می‌کنند.

لوسیون بدن شاربوت مخصوص پوست خشک و نرمال فرموله شده است و حاوی آکواکسیل، پیرولیدون کربوکسیلیک اسید سدیم، شی باتر، پروتئین شیر هیدرولیز شده، روغن آرگان و ویتامین E است که علاوه بر مرطوب کردن پوست بدن، به ترمیم لایه های پوستی و کاهش التهاب پوست که یکی از مهمترین مشکلات در نوع خشک پوست هستند، کمک می‌کند.

منابع

http://www.fda.gov

http://www.sciencedirect.com

تهیه و تنظیم توسط تیم علمی شاربوت

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا